The Dahua IPC-HDBW2831R-ZS-S2 is an 8MP Lite IR Vari-focal Dome Network Camera designed to deliver high-definition surveillance for various security needs. With its advanced imaging technology and versatile focal capabilities, it ensures clear and detailed video monitoring, even in low-light conditions. Ideal for both indoor and outdoor settings, this camera offers reliable and efficient security solutions.
Quick Spec
| Image Sensor | 8MP CMOS |
| Resolution | 3840×2160 |
| Lens Type | 2.7-13.5mm Vari-focal |
| IR Distance | Up to 40m |
| Protection Level | IP67, IK10 |
Product Features
- 8MP High Resolution for clear image quality
- 2.7-13.5mm Vari-focal lens for flexible focus adjustments
- Smart IR technology to extend IR distance up to 40m
- IP67 and IK10 rated for durability in harsh environments
- Supports H.265 video compression to save on storage
Product Applications
- Commercial Properties: Ensures secure surveillance with high-resolution monitoring
- Public Spaces: Monitors large areas effectively due to its vari-focal lens
- Residential Areas: Enhances home security with clear, detailed video
Supported Options
| Wall Mount Bracket | PFB203W |
| Junction Box | PFA137 |
| Pole Mount | PFA150 |
Compare to Similar Items
| Model | Differences |
| IPC-HDBW5831R-ZE | 4K resolution, fixed lens |
| IPC-HDBW2431R-ZS-S2 | 4MP resolution, similar features |
| IPC-HDBW2831E-ZS | Extended IR range up to 60m, less durable |
Get more information
For further details about the Dahua IPC-HDBW2831R-ZS-S2, contact us via Live Chat or sales@router-switch.com. Check Dahua IPC-HDBW2831R-ZS-S2 price and IPC-HDBW2831R-ZS-S2 datasheet, buy Dahua IPC-HDBW2831R-ZS-S2 with the best price and fast shipping. Free Live Chat support is available.
Dahua HDBW2831R-ZS-S2 Specification
| Model | DS-PWA64-Kit-WB |
| Brand | Hikvision |
| Type | Alarm Panel |
| Panel Capacity | 64 Zones |
| Communication Type | Wi-Fi, Ethernet |
| Wireless Range | 800 meters (open area) |
| Power Supply | 12V DC |
| Backup Battery | Li-ion battery (4.2V, 3,000mAh) |
| Working Temperature | -10°C to 55°C |
| Dimensions | 155mm x 155mm x 35mm |
| Humidity | 10% to 90% (no condensing) |
| Alarm Technology | Two-way wireless technology |
| Supported Sensors | Motion Sensors, Door/Window Sensors |
| Mobile App | Hik-Connect |
|
Camera |
|||||
|
Image Sensor |
1/2.7??8Megapixel progressive CMOS |
||||
|
Effective Pixels |
3840 (H) Ă— 2160 (V) |
||||
|
ROM |
128 MB |
||||
|
RAM |
256 MB |
||||
|
Scanning System |
Progressive |
||||
|
Electronic Shutter Speed |
Auto/Manual 1/3 s??/100,000 s |
||||
|
Min. Illumination |
0.008 Lux@F1.5 |
||||
|
IR Distance |
40 m (131.2 ft) |
||||
|
IR On/Off Control |
Auto/Manual |
||||
|
IR LEDs Number |
2 |
||||
|
Pan/Tilt/Rotation Range |
Pan: 0°??55° Tilt: 0°??7° Rotation: 0°??55° |
||||
|
Lens |
|||||
|
Lens Type |
Motorized vari-focal |
||||
|
Mount Type |
φ14 |
||||
|
Focal Length |
2.7 mm??3.5 mm |
||||
|
Max. Aperture |
F1.5 |
||||
|
Field of View |
Pan: 113°??1° Tilt: 58°??7° Diagonal: 138°??6° |
||||
|
Iris Type |
Fixed |
||||
|
Close Focus Distance |
0.8m??.8m (2.62 ft??.62 ft) |
||||
|
DORI Distance |
Lens |
Detect |
Observe |
Recognize |
Identify |
|
W |
85.3 m (279.9 ft) |
34.1 m (111.9 ft) |
17 m (55.8 ft) |
8.5 m (27.9 ft) |
|
|
T |
280 m (918.6 ft) |
112 m (367.5 ft) |
56 m (183.7 ft) |
28 m (91.9 ft) |
|
|
Smart Event |
|||||
|
General IVS Analytics |
Tripwire; intrusion |
||||
|
Video |
|||||
|
Video Compression |
H.265; H.264; H.264B; MJPEG |
||||
|
Smart Codec |
Yes |
||||
|
Video Frame Rate |
Main stream: 3840 Ă— 2160 (1 fps??5 fps) 2688 Ă— 1520 (1 fps??5/30 fps) Sub stream: 704 Ă— 576 (1 fps??5 fps) 704 Ă— 480 (1 fps??0 fps) |
||||
|
Stream Capability |
2 streams |
||||
|
Resolution |
3840 Ă— 2160 (3840 Ă— 2160); 3072 Ă— 2048 (3072 Ă— 2048); 3072 Ă—1728 (3072 Ă— 1728); 2592 Ă— 1944 (2592 Ă— 1944); 2688 Ă— 1520 (2688 Ă— 1520); 3M (2048 Ă— 1536); 2304 Ă— 1296 (2304 Ă— 1296); 1080p (1920 Ă— 1080); 1.3M (1280 Ă— 960); 720p (1280 Ă— 720); D1 (704 Ă— 576/704 Ă— 480); VGA (640 Ă— 480); CIF (352 Ă— 288/352 Ă— 240) |
||||
|
Bit Rate Control |
CBR/VBR |
||||
|
Video Bit Rate |
H.264: 32 Kbps??192 Kbps H.265: 12 Kbps??192 Kbps |
||||
|
Day/Night |
Auto(ICR)/Color/B/W |
||||
|
BLC |
Yes |
||||
|
HLC |
Yes |
||||
|
WDR |
120 dB |
||||
|
White Balance |
Auto/natural/street lamp/outdoor/manual/regional custom |
||||
|
Gain Control |
Auto/Manual |
||||
|
Noise Reduction |
3D DNR |
||||
|
Motion Detection |
OFF/ON (4 areas, rectangular) |
||||
|
Region of Interest(RoI) |
Yes (4 areas) |
||||
|
Smart IR |
Yes |
||||
|
Image Rotation |
0°/90°/180°/270° (Supports 90°/270° with 2688 × 1520 resolution and lower.) |
||||
|
Mirror |
Yes |
||||
|
Privacy Masking |
4 areas |
||||
|
Network |
|||||
|
Network |
RJ-45 (10/100 Base-T) |
||||
|
Protocol |
IPv4; IPv6; HTTP; HTTPS; TCP; UDP; ARP; RTP ; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; 802.1x; Bonjour |
||||
|
Interoperability |
ONVIF(Profile S/Profile G/Profile T); CGI; P2P; Milestone; Genetec |
||||
|
User/Host |
20 |
||||
|
Edge Storage |
Cloud; FTP; SFTP; Micro SD Card (support max. 256 GB); NAS |
||||
|
Browser |
IE Chrome Firefox |
||||
|
Management Software |
Smart PSS; DSS; DMSS |
||||
|
Mobile Phone |
IOS; Android |
||||
|
Certification |
|||||
|
Certifications |
CE-LVD: EN60950-1 |
||||
|
Power |
|||||
|
Power Supply |
12V DC/PoE (802.3af) |
||||
|
Power Consumption |
< 7.4W |
||||
|
Environment |
|||||
|
Operating Conditions |
??0°C to +60°C (??2°F to +140°F)/less than ??95% RH |
||||
|
Storage Temperature |
??0°C to +60°C (??0°F to +140°F) |
||||
|
Protection Grade |
IP67; IK10 |
||||
|
Structure |
|||||
|
Casing |
Metal |
||||
|
Dimensions |
Φ122 mm Ă— 88.9 mm (Φ4.80″ Ă— 3.50″) |
||||
|
Net Weight |
0.47 kg (1.1 lb) |
||||
|
Gross Weight |
0.63 kg (1.4 lb) |

Reviews
There are no reviews yet.