The Dahua IPC-HDBW2831E-S-S2 is an 8MP Lite IR Fixed-focal Dome Network Camera designed for superior image quality and performance. This advanced security camera is perfect for a variety of surveillance applications, offering high-resolution imaging and an array of features to ensure reliable operation in different environments. Leverage the cutting-edge technology of the Dahua IPC-HDBW2831E-S-S2 to enhance your security setup.
Quick Spec
| Resolution | 8MP (3840 �� 2160) |
| Lens | Fixed-focal 2.8mm |
| IR Distance | Up to 30 meters |
| Ingress Protection | IP67 |
| Power Supply | 12V DC/PoE |
Product Features
- Smart H.265+ & Smart H.264+ video compression
- Built-in IR LED for night vision up to 30 meters
- Wide Dynamic Range (WDR) for enhanced image clarity
- Rugged construction with IK10 Vandal Resistance
- Easy installation with Power over Ethernet (PoE)
Product Applications
- Outdoor surveillance in parking lots and open spaces due to its IP67 rating
- Monitoring entrances and exits in commercial buildings with its high-resolution image capture
- Use in warehouses and storage facilities to protect against theft and vandalism
Supported Options
| Wall Mount Bracket | PFB203W |
| Junction Box | PFA137 |
| Ceiling Mount Bracket | PFB203D |
Compare to Similar Items
| Dahua IPC-HDBW1431E-S-S2 | 4MP resolution, smaller IR distance |
| Dahua IPC-HDBW5431E-ZE | 5MP resolution, motorized lens |
| Dahua IPC-HDBW2231R-ZS | 2MP resolution, motorized varifocal lens |
Get more information
For more information about the Dahua IPC-HDBW2831E-S-S2, contact us through Live Chat or at sales@router-switch.com. Check “Dahua IPC-HDBW2831E-S-S2” price and “IPC-HDBW2831E-S-S2 datasheet,” and buy “Dahua IPC-HDBW2831E-S-S2 camera” with the best price and fast shipping. Free Live Chat support is available.
Dahua HDBW2831E-S-S2 Specification
| Model | DS-PWA64-Kit-WB |
| Brand | Hikvision |
| Type | Alarm Panel |
| Panel Capacity | 64 Zones |
| Communication Type | Wi-Fi, Ethernet |
| Wireless Range | 800 meters (open area) |
| Power Supply | 12V DC |
| Backup Battery | Li-ion battery (4.2V, 3,000mAh) |
| Working Temperature | -10°C to 55°C |
| Dimensions | 155mm x 155mm x 35mm |
| Humidity | 10% to 90% (no condensing) |
| Alarm Technology | Two-way wireless technology |
| Supported Sensors | Motion Sensors, Door/Window Sensors |
| Mobile App | Hik-Connect |
|
Camera |
|||||
|
Image Sensor |
1/2.7??8Megapixel progressive CMOS |
||||
|
Effective Pixels |
3840 (H) Ă— 2160 (V) |
||||
|
ROM |
128 MB |
||||
|
RAM |
256 MB |
||||
|
Scanning System |
Progressive |
||||
|
Electronic Shutter Speed |
Auto/Manual 1/3 s??/100,000 s |
||||
|
Min. Illumination |
0.009 Lux@F2.0 |
||||
|
IR Distance |
30 m (98.43 ft) |
||||
|
IR On/Off Control |
Auto/Manual |
||||
|
IR LEDs Number |
3 |
||||
|
Pan/Tilt/Rotation Range |
Pan: 0°??55° Tilt: 0°??5° Rotation: 0°??55° |
||||
|
Lens |
|||||
|
Lens Type |
Fixed-focal |
||||
|
Mount Type |
M12 |
||||
|
Focal Length |
2.8 mm |
||||
|
Max. Aperture |
F2.0 F2.0 |
||||
|
Field of View |
2.8 mm: Pan 105° × Tilt 56° × Diagonal 125° 3.6 mm: Pan 87° × Tilt 47° × Diagonal 104° |
||||
|
Iris Type |
Fixed |
||||
|
Close Focus Distance |
2.8 mm: 1.0 m (3.3 ft) |
||||
|
DORI Distance |
Lens |
Detect |
Observe |
Recognize |
Identify |
|
2.8mm |
74.7 m |
29.9 m |
14.9 m |
7.5 m |
|
|
3.6mm |
106.7 m |
42.7 m |
21.3 m |
10.7 m |
|
|
Smart Event |
|||||
|
General IVS Analytics |
Tripwire; intrusion |
||||
|
Video |
|||||
|
Video Compression |
H.265; H.264; H.264B; MJPEG |
||||
|
Smart Codec |
Yes |
||||
|
Video Frame Rate |
Main stream: 3840 Ă— 2160 (1 fps??5 fps) 2688 Ă— 1520 (1 fps??5/30 fps) Sub stream: 704 Ă— 576 (1 fps??5 fps) 704 Ă— 480 (1 fps??0 fps) |
||||
|
Stream Capability |
2 streams |
||||
|
Resolution |
3840 Ă— 2160 (3840 Ă— 2160); 3072 Ă— 2048 (3072 Ă— 2048); 3072 Ă—1728 (3072 Ă— 1728); 2592 Ă— 1944 (2592 Ă— 1944); 2688 Ă— 1520 (2688 Ă— 1520); 3M (2048 Ă— 1536); 2304 Ă— 1296 (2304 Ă— 1296); 1080p (1920 Ă— 1080); 1.3M (1280 Ă— 960); 720p (1280 Ă— 720); D1 (704 Ă— 576/704 Ă— 480); VGA (640 Ă— 480); CIF (352 Ă— 288/352 Ă— 240) |
||||
|
Bit Rate Control |
CBR/VBR |
||||
|
Video Bit Rate |
H.264: 32 Kbps??192 Kbps H.265: 12 Kbps??192 Kbps |
||||
|
Day/Night |
Auto(ICR)/Color/B/W |
||||
|
BLC |
Yes |
||||
|
HLC |
Yes |
||||
|
WDR |
120 dB |
||||
|
White Balance |
Auto/natural/street lamp/outdoor/manual/regional custom |
||||
|
Gain Control |
Auto/Manual |
||||
|
Noise Reduction |
3D DNR |
||||
|
Motion Detection |
OFF/ON (4 areas, rectangular) |
||||
|
Region of Interest(RoI) |
Yes (4 areas) |
||||
|
Smart IR |
Yes |
||||
|
Image Rotation |
0°/90°/180°/270° (Supports 90°/270° with 2688 × 1520 resolution and lower.) |
||||
|
Mirror |
Yes |
||||
|
Privacy Masking |
4 areas |
||||
|
Network |
|||||
|
Network |
RJ-45 (10/100 Base-T) |
||||
|
Protocol |
IPv4; IPv6; HTTP; HTTPS; TCP; UDP; ARP; RTP ; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; 802.1x; Bonjour |
||||
|
Interoperability |
ONVIF(Profile S/Profile G/Profile T); CGI; P2P; Milestone; Genetec |
||||
|
User/Host |
20 |
||||
|
Edge Storage |
Cloud; FTP; SFTP; Micro SD Card (support max. 256 GB); NAS |
||||
|
Browser |
IE Chrome Firefox |
||||
|
Management Software |
Smart PSS; DSS; DMSS |
||||
|
Mobile Phone |
IOS; Android |
||||
|
Certification |
|||||
|
Certifications |
CE-LVD: EN60950-1 |
||||
|
Power |
|||||
|
Power Supply |
12V DC/PoE (802.3af) |
||||
|
Power Consumption |
< 6.2W |
||||
|
Environment |
|||||
|
Power Consumption |
??0°C to +60°C (??0°F to +140°F)/less than ??95% RH |
||||
|
Storage Temperature |
??0°C to +60°C (??0°F to +140°F) |
||||
|
Protection Grade |
IP67; IK10 |
||||
|
Structure |
|||||
|
Casing |
Metal |
||||
|
Dimensions |
81 mm Ă— Φ109.9 mm (3.19″ Ă— Φ4.33″) |
||||
|
Net Weight |
0.350 kg (0.77 lb) |
||||
|
Gross Weight |
0.491 kg (1.08 lb) |

Reviews
There are no reviews yet.