The Dahua IPC-HDW2831TM-AS-S2 is an 8MP Lite IR Fixed-focal Eyeball Network Camera, offering high-resolution video surveillance capabilities. This camera is engineered to deliver enhanced image quality, even in low lighting conditions, making it ideal for a variety of security applications. Leveraging Dahua’s advanced processing technology, the IPC-HDW2831TM-AS-S2 ensures reliable performance and robust protection for your property.
Quick Spec
| Brand | Dahua |
| Model | IPC-HDW2831TM-AS-S2 |
| Resolution | 8MP |
| Lens Type | Fixed-focal |
| IR Distance | Up to 30m |
Product Features
- 8MP resolution for high-quality image capture
- Fixed 2.8mm lens with broad viewing angle
- Smart IR technology for enhanced night vision
- Waterproof and dustproof (IP67 rating)
- H.265 compression for optimized storage usage
Product Applications
- Retail Stores: Surveillance to prevent theft and monitor customer flow.
- Office Buildings: Keeping track of activities and ensuring security in office environments.
- Residential Properties: Monitoring entrances and perimeters to enhance home security.
Supported Options
| Wall Mount Bracket | PFB203W |
| Junction Box | PFA139 |
| Ceiling Mount Bracket | PFB204W |
Compare to Similar Items
| Model | Resolution | Lens Type | IR Distance | Rating |
| IPC-HDW2831TM-AS-S2 | 8MP | Fixed-focal | 30m | IP67 |
| IPC-HDW2231R-ZS | 2MP | Motorized | 50m | IP67 |
| IPC-HDW4431C-A | 4MP | Fixed-focal | 20m | IP67 |
| IPC-HDW5831R-ZE | 8MP | Motorized | 50m | IK10 |
Get more information
Check Dahua IPC-HDW2831TM-AS-S2 price and IPC-HDW2831TM-AS-S2 datasheet. Buy Dahua IPC-HDW2831TM-AS-S2 with best price and fast shipping. Free Live Chat are supported. For further information about the product and its price, contact through Live Chat or sales@router-switch.com.
Dahua HDW2831TM-AS-S2 Specification
| Model | DS-PWA64-Kit-WB |
| Brand | Hikvision |
| Type | Alarm Panel |
| Panel Capacity | 64 Zones |
| Communication Type | Wi-Fi, Ethernet |
| Wireless Range | 800 meters (open area) |
| Power Supply | 12V DC |
| Backup Battery | Li-ion battery (4.2V, 3,000mAh) |
| Working Temperature | -10°C to 55°C |
| Dimensions | 155mm x 155mm x 35mm |
| Humidity | 10% to 90% (no condensing) |
| Alarm Technology | Two-way wireless technology |
| Supported Sensors | Motion Sensors, Door/Window Sensors |
| Mobile App | Hik-Connect |
|
Camera |
|||||
|
Image Sensor |
1/2.7??8Megapixel progressive CMOS |
||||
|
Effective Pixels |
3840 (H) Ă—2160 (V) |
||||
|
ROM |
128 MB |
||||
|
RAM |
256 MB |
||||
|
Scanning System |
Progressive |
||||
|
Electronic Shutter Speed |
Auto/Manual 1/3 s??/100,000 s |
||||
|
Min. Illumination |
0.009 Lux@F2.0 |
||||
|
IR Distance |
30 m (98.43 ft) |
||||
|
IR On/Off Control |
Auto/Manual |
||||
|
IR LEDs Number |
2 |
||||
|
Pan/Tilt/Rotation Range |
Pan: 0°??60° Tilt: 0°??8° Rotation: 0°??60° |
||||
|
Lens |
|||||
|
Lens Type |
Fixed-focal |
||||
|
Mount Type |
M12 |
||||
|
Focal Length |
2.8 mm |
||||
|
Max. Aperture |
F2.0 F2.0 |
||||
|
Field of View |
2.8 mm: Pan 105° × Tilt 56° × Diagonal 125° 3.6 mm: Pan 87° × Tilt 47° × Diagonal 104° |
||||
|
Iris Type |
Fixed |
||||
|
Close Focus Distance |
2.8 mm: 1.0 m (3.3 ft) |
||||
|
DORI Distance |
Lens |
Detect |
Observe |
Recognize |
Identify |
|
2.8 mm |
74.7 m |
29.9 m |
14.9 m |
7.5 m |
|
|
3.6 mm |
106.7 m |
42.7 m |
21.3 m |
10.7 m |
|
|
Smart event |
|||||
|
General IVS Analytics |
Tripwire; intrusion |
||||
|
Video |
|||||
|
Video Compression |
H.265; H.264; H.264B; MJPEG |
||||
|
Smart Codec |
Yes |
||||
|
Video Frame Rate |
Main stream: 3840 Ă— 2160 (1 fps??5 fps) 2688 Ă— 1520 (1 fps??5/30 fps) Sub stream: 704 Ă— 576 (1 fps??5 fps) 704 Ă— 480 (1 fps??0 fps) |
||||
|
Stream Capability |
2 streams |
||||
|
Resolution |
3840 Ă— 2160 (3840 Ă— 2160); 3072 Ă— 2048 (3072 Ă— 2048); 3072 Ă—1728 (3072 Ă— 1728); 2592 Ă— 1944 (2592 Ă— 1944); 2688 Ă— 1520 (2688 Ă— 1520); 3M (2048 Ă— 1536); 2304 Ă— 1296 (2304 Ă— 1296); 1080p (1920 Ă— 1080); 1.3M (1280 Ă— 960); 720p (1280 Ă— 720); D1 (704 Ă— 576/704 Ă— 480); VGA (640 Ă— 480); CIF (352 Ă— 288/352 Ă— 240) |
||||
|
Bit Rate Control |
CBR/VBR |
||||
|
Video Bit Rate |
H.264: 32 Kbps??192 Kbps H.265: 12 Kbps??192 Kbps |
||||
|
Day/Night |
Auto(ICR)/Color/B/W |
||||
|
BLC |
Yes |
||||
|
HLC |
Yes |
||||
|
WDR |
120 dB |
||||
|
White Balance |
Auto/natural/street lamp/outdoor/manual/regional custom |
||||
|
Gain Control |
Auto/Manual |
||||
|
Noise Reduction |
3D DNR |
||||
|
Motion Detection |
OFF/ON (4 areas, rectangular) |
||||
|
Region of Interest(RoI) |
Yes (4 areas) |
||||
|
Smart IR |
Yes |
||||
|
Image Rotation |
0°/90°/180°/270° (Supports 90°/270° with 2688 × 1520 resolution and lower.) |
||||
|
Mirror |
Yes |
||||
|
Privacy Masking |
4 areas |
||||
|
Audio |
|||||
|
Built-in MIC |
Yes |
||||
|
Audio Compression |
G.711A; G.711Mu; G.726; AAC |
||||
|
Network |
|||||
|
Network |
RJ-45 (10/100 Base-T) |
||||
|
Protocol |
IPv4; IPv6; HTTP; HTTPS; TCP; UDP; ARP; RTP ; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; 802.1x; Bonjour |
||||
|
Interoperability |
ONVIF(Profile S/Profile G/Profile T); CGI; P2P; Milestone; Genetec |
||||
|
User/Host |
20 |
||||
|
Edge Storage |
Cloud; FTP; SFTP; Micro SD Card (support max. 256 GB); NAS |
||||
|
Browser |
IE Chrome Firefox |
||||
|
Management Software |
Smart PSS; DSS; DMSS |
||||
|
Mobile Phone |
IOS; Android |
||||
|
Certification |
|||||
|
Certifications |
CE-LVD: EN60950-1 |
||||
|
Power |
|||||
|
Power Supply |
12V DC/PoE (802.3af) |
||||
|
Power Consumption |
< 7.2W |
||||
|
Environment |
|||||
|
Operating Conditions |
??0°C to +55°C (??0°F to +131°F)/less than ??95% RH |
||||
|
Storage Temperature |
??0°C to +60°C (??0°F to +140°F) |
||||
|
Protection |
IP67 |
||||
|
Structure |
|||||
|
Casing |
Metal |
||||
|
Dimensions |
100.9 mm Ă— Φ109.9 mm (3.97″ Ă— Φ4.33″) |
||||
|
Net Weight |
0.48 kg (1.1 lb) |
||||
|
Gross Weight |
0.65 kg (1.4 lb) |

Reviews
There are no reviews yet.