The Dahua IPC-HDBW3541R-ZAS is a 5MP Lite AI IR Vari-focal Dome Network Camera designed to provide superior surveillance capabilities with advanced AI technology. This camera offers high image quality, intelligent motion detection, and reliable low-light performance, making it ideal for various security applications. It is a part of Dahua’s extensive range of innovative security solutions.
Quick Spec
| Image Sensor | 1/2.7�� 5Megapixel progressive CMOS |
| Resolution | 2560 x 1920 |
| Lens | 2.7 mm to 13.5 mm motorized vari-focal lens |
| IR Distance | Up to 50 meters |
| Power Supply | 12V DC/PoE |
Product Features
- 5MP resolution providing crystal clear images
- Starlight technology for excellent low-light performance
- AI capabilities including People Counting and Heat Map
- Smart H.265+ compression to save bandwidth and storage
- Weatherproof (IP67) and vandal-resistant (IK10) for rugged environments
Product Applications
- Banking and financial institutions requiring high-security surveillance
- Retail environments needing detailed monitoring and customer behavior analysis
- Public transportation hubs to ensure passenger safety and crowd management
Supported Options
| Wall Mount | PFB203W |
| Ceiling Mount | PFA152-E |
| Junction Box | PFA137 |
Compare to Similar Items
| Model | Difference |
| IPC-HDBW2431R-ZS | 4MP resolution, shorter IR distance (30 meters) |
| IPC-HDBW5431R-ZE | Higher dynamic range, different AI features |
| IPC-HFW2831T-ZS | Bullet design, 8MP resolution, fixed lens |
Get more information
Check Dahua IPC-HDBW3541R-ZAS price and IPC-HDBW3541R-ZAS datasheet, buy Dahua IPC-HDBW3541R-ZAS with best price and fast shipping. Free Live Chat are supported. For further information about the product and its price, please contact us through Live Chat or at sales@router-switch.com.
Dahua HDBW3541R-ZAS Specification
| Model | DS-PWA64-Kit-WB |
| Brand | Hikvision |
| Type | Alarm Panel |
| Panel Capacity | 64 Zones |
| Communication Type | Wi-Fi, Ethernet |
| Wireless Range | 800 meters (open area) |
| Power Supply | 12V DC |
| Backup Battery | Li-ion battery (4.2V, 3,000mAh) |
| Working Temperature | -10°C to 55°C |
| Dimensions | 155mm x 155mm x 35mm |
| Humidity | 10% to 90% (no condensing) |
| Alarm Technology | Two-way wireless technology |
| Supported Sensors | Motion Sensors, Door/Window Sensors |
| Mobile App | Hik-Connect |
|
Camera |
|||||
|
Image Sensor |
1/2.7??Megapixel progressive CMOS |
||||
|
Effective Pixels |
2592 (H) Ă—1944 (V) |
||||
|
ROM |
128 MB |
||||
|
RAM |
512 MB |
||||
|
Scanning System |
Progressive |
||||
|
Electronic Shutter Speed |
Auto/Manual 1/3 s??/100000 s |
||||
|
Min. Illumination |
0.005 Lux@F1.5 |
||||
|
IR Distance |
40 m (131.23 ft) |
||||
|
IR On/Off Control |
Auto/Manual |
||||
|
IR LEDs Number |
2 (IR LEDs) |
||||
|
Pan/Tilt/Rotation Range |
Horizontal: 0°??55°; vertical: 0°??5°; rotation: 0°??55° |
||||
|
Lens |
|||||
|
Lens Type |
Motorized vari-focal |
||||
|
Mount Type |
φ14 |
||||
|
Focal Length |
2.7 mm??3.5 mm |
||||
|
Max. Aperture |
F1.5 |
||||
|
Field of View |
Horizontal: 99°??6° |
||||
|
Iris Type |
Fixed aperture |
||||
|
Close Focus Distance |
0.8 m (2.6 ft) |
||||
|
DORI Distance |
Lens |
Detect |
Observe |
Recognize |
Identify |
|
W |
64.0 m (210.0 ft) |
25.6 m (84.0 ft) |
12.8 m (42.0 ft) |
6.4 m (21.0 ft) |
|
|
T |
222.0 m (728.3 ft) |
88.8 m (291.3 ft) |
44.4 m (145.7 ft) |
22.2 m (72.8 ft) |
|
|
Professional, Intelligent |
|||||
|
Perimeter Protection |
Tripwire; intrusion (Recognition of human and vehicle) |
||||
|
Intelligent Search |
Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
||||
|
Video |
|||||
|
Video Compression |
H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG |
||||
|
Smart Codec |
Yes |
||||
|
Video Frame Rate |
Main stream (2592 Ă— 1944@1??0 fps) (2688 Ă— 1520@1??5/30 fps) sub stream (704 Ă— 576@1??5/30 fps) third stream (1280 Ă— 720@1??5/30 fps) |
||||
|
Stream Capability |
3 streams |
||||
|
Resolution |
5M (2592 Ă— 1944); 4M (2688 Ă— 1520); 3M (2304 Ă— 1296); 1080p (1920 Ă— 1080); 1.3M (1280 Ă— 960); 720p (1280 Ă— 720); D1 (704 Ă— 576/704 Ă— 480); VGA (640 Ă— 480); CIF (352 Ă— 288/352 Ă— 240) |
||||
|
Bit Rate Control |
CBR/VBR |
||||
|
Video Bit Rate |
H.264: 3 Kbps??192 Kbps |
||||
|
Day/Night |
Auto(ICR)/Color/B/W |
||||
|
BLC |
Yes |
||||
|
HLC |
Yes |
||||
|
WDR |
120 dB |
||||
|
White Balance |
Auto/natural/street lamp/outdoor/manual/regional custom |
||||
|
Gain Control |
Auto/Manual |
||||
|
Noise Reduction |
3D DNR |
||||
|
Motion Detection |
OFF/ON (4 areas, rectangular) |
||||
|
Region of Interest(RoI) |
Yes (4 areas) |
||||
|
Smart IR |
Yes |
||||
|
Image Rotation |
0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 1920 × 1080 resolution.) |
||||
|
Mirror |
Yes |
||||
|
Privacy Masking |
4 areas |
||||
|
Audio |
|||||
|
Audio Compression |
G.711a; G.711Mu; G726; AAC |
||||
|
Network |
|||||
|
Network |
RJ-45 (10/100 Base-T) |
||||
|
Protocol |
IPv4;IPv6;HTTP;HTTPS;TCP;UDP;ARP;RTP;RTSP;RTCP; |
||||
|
Interoperability |
ONVIF(Profile S/Profile G);CGI;P2P;Milestone;Genetec |
||||
|
Scene Self-adaptation |
Yes |
||||
|
User/Host |
20 (Total bandwidth: 64 M) |
||||
|
Edge Storage |
FTP; SFTP; Micro SD Card (support max. 256 G);Cloud; NAS |
||||
|
Browser |
IE: IE8, IE9, IE11 Chrome Firefox |
||||
|
Management Software |
Smart PSS, DSS, DMSS |
||||
|
Mobile Phone |
IOS; Android |
||||
|
Certification |
|||||
|
Certifications |
CE-LVD: EN60950-1 |
||||
|
Port |
|||||
|
Audio Input |
1-channel (RCA port) |
||||
|
Audio Output |
1-channel (RCA port) |
||||
|
Alarm Input |
1 channel in: 5mA 3V??V DC |
||||
|
Alarm Output |
1 channel out: 300mA 12V DC |
||||
|
Power |
|||||
|
Power Supply |
12V DC/PoE (802.3af) |
||||
|
Power Consumption |
<8.5W |
||||
|
Environment |
|||||
|
Operating Conditions |
-30°C to +60°C (-22°F to +140°F)/less than??5% |
||||
|
Strorage Conditions |
-40°C to +60°C (-40°F to +140°F) |
||||
|
Ingress Protection |
IP67; IK10 |
||||
|
Structure |
|||||
|
Casing |
Metal |
||||
|
Dimensions |
Φ122 mm Ă— 88.9 mm (Φ4.8″ Ă— 3.5″) |
||||
|
Net Weight |
492 g (1.1 lb) |
||||
|
Gross Weight |
663 g (1.5 lb) |

Reviews
There are no reviews yet.