Introducing the Dahua IPC-HDB4431C-AS, a cutting-edge 4MP Mini Dome Network Camera designed to provide high-quality surveillance for sensitive areas. Boasting superior image quality, advanced analytics, and robust build, this network camera is ideal for diverse security needs. Discover unparalleled performance with Dahua’s innovative technology.
Quick Spec
| Resolution | 4 MP |
| Lens Type | 2.8 mm fixed |
| IR Distance | 30 meters |
| Power Supply | 12V DC/PoE |
| Operating Temperature | -30°C to +60°C |
Product Features
- 4 Megapixel Resolution for crisp video quality
- True Day/Night with IR cut filter
- Wide Dynamic Range (WDR) for optimal light balance
- Intelligent Video System (IVS) with motion detection and tamper detection
- IP67 weatherproof rating for indoor and outdoor use
Product Applications
- Retail Stores: Monitor customer activity and prevent theft
- Office Buildings: Ensure the security of employees and assets
- Parking Lots: Guard against vandalism and theft in vehicle areas
Supported Options
| Wall Mount Bracket | PFB203W |
| Ceiling Mount Bracket | PFA137 |
| Junction Box | PFA130-E |
Compare to Similar Items
| Model | Difference |
| Dahua IPC-HDBW5431E-Z | 6MP resolution, motorized lens |
| Dahua IPC-HFW4231S | 3MP resolution, bullet design |
| Dahua IPC-HDBW4433R-S | Built-in mic, 120dB WDR |
Get more information
For further details about the Dahua IPC-HDB4431C-AS, contact us via Live Chat or email us at sales@router-switch.com. Check Dahua IPC-HDB4431C-AS price and IPC-HDB4431C-AS datasheet, and buy Dahua IPC-HDB4431C-AS Mini Dome Network Camera with the best price and fast shipping. Free Live Chat support is available.
Dahua HDB4431C-AS Specification
| Model | IPC-HFW5241E-Z12E |
| Brand | Dahua |
| Camera Type | IP Camera |
| Max Resolution | 2 MP (1920 x 1080) |
| Lens Type | Motorized Varifocal Lens |
| Lens Focal Length | 5.3 mm to 64 mm |
| Night Vision | Up to 200m (656ft) |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B/W |
| Protection Level | IP67 |
| Video Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Frame Rate | 30 fps @ 1080P |
| Operating Conditions | -40°C to +60°C (-40°F to +140°F) |
| IPC-HFW5241E-Z12E | IPC-HFW5241E-Z12E |
|
BLC Mode |
BLC / HLC / WDR(120dB) |
|
White Balance |
Auto/Natural/Street Lamp/Outdoor/Manual |
|
Gain Control |
Auto/Manual |
|
Noise Reduction |
3D DNR |
|
Motion Detetion |
Off / On (4 Zone, Rectangle) |
|
Region of Interest |
Off / On (4 Zone) |
|
Electronic Image Stabilization (EIS) |
N/A |
|
Smart IR |
N/A |
|
Defog |
N/A |
|
Digital Zoom |
16x |
|
Flip |
0°/90°/180°/270° |
|
Mirror |
Off / On |
|
Privacy Masking |
Off / On (4 Area, Rectangle) |
|
Audio |
|
|
Compression |
G.711a/ G.711Mu/ AAC/ G.726 |
|
Network |
|
|
Ethernet |
RJ-45 (10/100Base-T) |
|
Protocol |
HTTP; HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; QoS; UPnP;NTP; Bonjour; 802.1x; Multicast; ICMP; IGMP; SNMP |
|
Interoperability |
ONVIF, PSIA, CGI |
|
Streaming Method |
Unicast / Multicast |
|
Max. User Access |
10 Users /20 Users |
|
Edge Storage |
NAS Local PC for instant recording Mirco SD card 128GB |
|
Web Viewer |
IE, Chrome, Firefox, Safari |
|
Management Software |
Smart PSS, DSS, Easy4ip |
|
Smart Phone |
IOS, Android |
|
Certifications |
|
|
Certifications |
CE (EN 60950:2000) UL:UL60950-1 FCC: FCC Part 15 Subpart B |
|
Interface |
|
|
Video Interface |
N/A |
|
Audio Interface |
Built-in Mic |
|
RS485 |
N/A |
|
Alarm |
N/A |
|
Electrical |
|
|
Power Supply |
DC12V, PoE (802.3af)(Class 0) |
|
Power Consumption |
<3W |
|
Environmental |
|
|
Operating Conditions |
-30° C ~ +60° C (-22° F ~ +140° F) / Less than 95% RH |
|
Strorage Conditions |
-30° C ~ +60° C (-22° F ~ +140° F) / Less than 95% RH |
|
Ingress Protection |
IP66 |
|
Vandal Resistance |
N/A |
|
Construction |
|
|
Casing |
Metal |
|
Dimensions |
Φ110mm×56mm (4.33??/span>×2.2??/span>) |
|
Net Weight |
0.38Kg (0.84lb) |
|
Gross Weight |
0.44Kg (0.97lb) |

Reviews
There are no reviews yet.