The Hikvision DS-2DF7225IX-AELW(T3) is a high-performance 7-inch 2 MP 25X DarkFighter IR Network Speed Dome designed for superior video surveillance. With advanced features like 25X optical zoom, DarkFighter night vision, and high-speed PTZ (pan-tilt-zoom) functionality, this network speed dome is ideal for detailed and reliable monitoring across various environments.
Quick Spec
| Image Sensor | 2 MP CMOS |
| Optical Zoom | 25X |
| IR Range | Up to 200 meters |
| PTZ | High-speed PTZ operations |
| Weatherproof Rating | IP66 |
Product Features
- High-quality 2 MP CMOS sensor for clear image capture.
- Advanced DarkFighter technology for superior low-light performance.
- 25X optical zoom provides detailed monitoring over large areas.
- IR capabilities with a range up to 200 meters for night surveillance.
- Robust IP66 weatherproof design for outdoor use.
Product Applications
- City surveillance and traffic monitoring with high zoom and large IR range.
- Commercial building security to monitor entrances and perimeters.
- Parking lots or wide-open areas requiring detailed and reliable night-time monitoring.
Supported Options
| Wall Mount | DS-1604ZJ |
| Ceiling Mount | DS-1662ZJ |
| Surge Protector | DS-SP602 |
Compare to Similar Items
| Hikvision DS-2DE4220IW-DE | Smaller sensor, no DarkFighter, 20X optical zoom |
| Hikvision DS-2DF8C842IX-AELW | 8 MP sensor, 42X optical zoom, higher cost |
| Hikvision DS-2DF6436IX-AEL | 4 MP sensor, 36X optical zoom, additional smart features |
Get more information
For further information about the Hikvision DS-2DF7225IX-AELW(T3) and its price, contact us through Live Chat or at sales@router-switch.com. Check Hikvision DS-2DF7225IX-AELW(T3) price and DS-2DF7225IX-AELW(T3) datasheet, buy Hikvision DS-2DF7225IX-AELW(T3) Speed Dome with the best price and fast shipping. Free Live Chat support is available.
Hikvision DS-2DF7225IX-AELW(T3) Specification
DS-2DF7225IX-AELW(T3) Specifications |
|
| Brand | Hikvision |
| Product Name | DS-2DF7225IX-AELW(T3) |
| Camera Type | Network Speed Dome |
| Image Sensor | 1/1.9″ Progressive Scan CMOS |
| Effective Pixels | 2 MP |
| Minimum Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON); B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Zoom Ratio | 25x Optical |
| Lens | 4.8-120 mm |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Pan Range | 360Endless |
| Tilt Range | -20to 90 |
| IR Distance | Up to 200 m |
| WDR | 120 dB |
| Video Compression | H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
| Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Frame Rate | 50 fps (1920 x 1080) |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2 |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS), ANR |
| Operating Conditions | -40C to 70C (-40F to 158F) |
| Power Supply | 24 VAC, PoE+ (802.3at) |
| Power Consumption | Max. 50 W |

Reviews
There are no reviews yet.