The Hikvision DS-2DF6A236X-AEL is a cutting-edge 6-inch 2 MP 36X DarkFighter Network Speed Dome, designed for superior surveillance performance even in low-light conditions. This advanced network speed dome is equipped with DarkFighter technology, making it an ideal choice for critical security operations, offering excellent image clarity both day and night.
Quick Spec
| Brand | Hikvision |
| Model | DS-2DF6A236X-AEL |
| Camera Type | Network Speed Dome |
| Resolution | 2 MP |
| Optical Zoom | 36X |
Product Features
- 36X optical zoom for detailed close-up images
- DarkFighter technology for enhanced low-light performance
- 120 dB True WDR (Wide Dynamic Range)
- 3D Digital Noise Reduction (3D DNR)
- Smart tracking and perimeter protection
Product Applications
- City surveillance and monitoring critical infrastructure areas
- Traffic management in urban locations
- Around-the-clock security for large-scale facilities like airports and stadiums
Supported Options
| Wall Mount | Hikvision DS-1604ZJ Box |
| Ceiling Mount | Hikvision DS-1661ZJ-P |
| Corner Mount | Hikvision DS-1671ZJ-P |
Compare to Similar Items
| Model | Differences |
| DS-2DF8225IX-AEL(W) | 25X optical zoom, 4 MP resolution |
| DS-2DE7230IW-AE | 30X optical zoom, IR up to 150 meters |
| DS-2DF8436I5X-AELW | 36X optical zoom, 4 MP resolution, embedded alarm audio input/output |
Get more information
For further information about the Hikvision DS-2DF6A236X-AEL, including its price, please contact us via Live Chat or send an email to sales@router-switch.com. Check ‘Hikvision DS-2DF6A236X-AEL’ price and ‘DS-2DF6A236X-AEL datasheet, buy ‘Hikvision DS-2DF6A236X-AEL Speed Dome’ with the best price and fast shipping. Free Live Chat is supported.
Hikvision DS-2DF6A236X-AEL Specification
DS-2DF6A236X-AEL Specifications |
|
| Brand | Hikvision |
| Product Name | DS-2DF6A236X-AEL |
| Camera Type | Network Speed Dome |
| Image Sensor | 1/1.9″ Progressive Scan CMOS |
| Effective Pixels | 2 MP (1920 x 1080) |
| Optical Zoom | 36X |
| Lens | 5.7-205.2mm, F1.55-F4.8 |
| Minimum Illumination | Color: 0.002 Lux, B/W: 0.0002 Lux, 0 Lux with IR |
| Wide Dynamic Range | 120 dB WDR |
| Day/Night | IR Cut Filter |
| Video Compression | H.265+/H.265/H.264+/H.264/MJPEG |
| Max. Resolution | 1920 x 1080 |
| Frame Rate | 30 fps |
| Network Interface | 1 RJ45 10M/100M Ethernet port |
| Audio Input | 1 Mic in/ Line in |
| Audio Output | 1 Audio out |
| Alarm Input | 7 Channels |
| Alarm Output | 2 Channels |
| Built-in SD/SDHC/SDXC Slot | Up to 256 GB |
| Pan Range | 360Continuous |
| Tilt Range | -15to 90(Auto Flip) |

Reviews
There are no reviews yet.