Introducing the Hikvision DS-2CE16D3T-I3PF, a 2 MP Ultra Low Light Fixed Mini Bullet Camera designed to provide exceptional image quality even in low-light environments. Leveraging advanced imaging technologies, this compact and durable camera is perfect for a variety of security applications, offering reliable performance and high-resolution video capture.
Quick Spec
| Resolution | 2 MP |
| Image Sensor | 1/3″ CMOS |
| Lens | 3.6 mm fixed lens |
| IR Distance | Up to 40m |
| Operating Conditions | -40C to 60C |
Product Features
- Ultra Low Light technology for exceptional performance in low-light conditions
- High-resolution 2 MP capture for clear and detailed images
- Built-in IR illuminator for enhanced nighttime visibility
- Durable housing designed to withstand harsh weather conditions
- 3.6 mm fixed lens for a wide field of view
Product Applications
- Residential security to monitor and protect your home
- Commercial properties for surveillance in retail stores and office buildings
- Public areas such as parks and community centers for enhanced safety
Supported Options
| Wall Mount Bracket | DS-1273ZJ-130-TRL |
| Junction Box | DS-1280ZJ-XS |
| Adapter Plate | DS-1281ZJ-M |
Compare to Similar Items
| Model | DS-2CE16D8T-IT5F |
| Resolution | 2 MP |
| IR Distance | Up to 50m |
| Ultra Low Light | No |
| Lens | 6 mm fixed |
| Model | DS-2CE16D0T-IT5E |
| Resolution | 2 MP |
| IR Distance | Up to 60m |
| Ultra Low Light | Yes |
| Lens | 2.8 mm fixed |
| Model | DS-2CE16C7T-IT3ZF |
| Resolution | 1.3 MP |
| IR Distance | Up to 30m |
| Ultra Low Light | No |
| Lens | 2.7-13.5 mm motorized varifocal |
Get more information
Check Hikvision DS-2CE16D3T-I3PF price and DS-2CE16D3T-I3PF datasheet, buy Hikvision DS-2CE16D3T-I3PF with best price and fast shipping. Free Live Chat are supported. Contact us through Live Chat or sales@router-switch.com for further information about the product and its price.
Hikvision DS-2CE16D3T-I3PF Specification
DS-2CE16D3T-I3PF Specifications |
|
| Brand | Hikvision |
| Model | DS-2CE16D3T-I3PF |
| Type | Mini Bullet Camera |
| Image Sensor | 2 MP CMOS Image Sensor |
| Signal System | PAL/NTSC |
| Effective Pixels | 1920(H) 1080(V) |
| Min. Illumination | 0.005 Lux@(F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/25(1/30)s to 1/50,000 s |
| Lens | 3.6 mm (2.8 mm, 6 mm optional) |
| Lens Mount | M12 |
| Day & Night | ICR |
| Video Frame Rate | 1080p@25fps/1080p@30fps |
| HD Video Output | 1 Analog HD output |
| Synchronization | Internal |
| Video Signal-to-Noise Ratio | More than 62 dB |
| Power Supply | 12 VDC 15% |
| Power Consumption | Max. 3.5 W |
| IR Range | Up to 30 m |
| Ingress Protection | IP66 |
| Operating Conditions | -40C to 60C (-40F to 140F), Humidity 90% or less (non-condensing) |
| Dimensions | 70 mm 149.5 mm (2.76″ 5.89″) |

Reviews
There are no reviews yet.