The Dahua IPC-HDW2231T-AS-S2 is a high-performance 2MP WDR IR Eyeball Network Camera designed to deliver superior image quality and advanced surveillance capabilities. With its powerful features and robust build, this network camera is ideal for diverse security applications, ensuring clear, detailed footage in various lighting conditions.
Quick Spec
| Image Sensor | 1/2.8�� 2Megapixel progressive CMOS |
| Max Resolution | 1920×1080 |
| Lens | 2.8mm fixed lens |
| IR Distance | Up to 30m |
| WDR | 120dB |
Product Features
- Advanced 2MP 1080P full HD resolution.
- 120dB Wide Dynamic Range (WDR) enhancing visibility in high contrast lighting conditions.
- IR LEDs providing night visibility up to 30 meters.
- Intelligent Video System (IVS) for enhanced video analysis.
- IP67 waterproof and dustproof design suitable for various environments.
Product Applications
- Retail stores: Monitor customer flow and deter theft with crisp video quality.
- Parking lots: Enhance security with clear footage, even in low light conditions.
- Offices: Ensure employee safety and property protection with high-definition surveillance.
Supported Options
| Wall Mount | PFA130-E |
| Pole Mount | PFA152-E |
| Junction Box | PFA137 |
Compare to Similar Items
| Model | Difference |
| Dahua IPC-HDW2231R-ZS | Motorized lens with zoom capability |
| Dahua IPC-HDW4231EM-ASE | Higher resolution with 4MP camera |
| Dahua IPC-HDW2431T-AS | Enhanced low light performance with Starlight technology |
Get more information
Check ‘Dahua IPC-HDW2231T-AS-S2 price’ and ‘IPC-HDW2231T-AS-S2 datasheet’, buy ‘Dahua IPC-HDW2231T-AS-S2 Network Camera’ with best price and fast shipping. Free Live Chat are supported. For further information about the product and its price, please contact us through Live Chat or email sales@router-switch.com.
Dahua HDW2231T-AS-S2 Specification
IPC-HDW2231T-AS-S2 Specifications |
|
| Brand | Dahua |
| Model | IPC-HDW2231T-AS-S2 |
| Camera Type | Eyeball Network Camera |
| Resolution | 2MP (1920 x 1080) |
| Lens | 2.8mm fixed lens |
| Day/Night | ICR (Infrared Cut Removable) |
| IR Range | Up to 30m (98ft) |
| WDR | 120 dB |
| Image Sensor | 1/2.8° 2Megapixel progressive CMOS |
| Video Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Frame Rate | 30fps@1080P, 60fps@720P |
| Network Protocols | HTTP, HTTPS, TCP/IP, IPv4/IPv6, RTSP, UDP, SMTP, etc. |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Operating Temperature | -30°C to +60°C (-22°F to +140°F) |
| Power Supply | DC12V, PoE (802.3af) |
| Power Consumption | < 6.5W |
| Dimensions | °106mm ° 93mm (4.17″ x 3.66″) |
| Audio Interface | 1/1 channel In/Out |
| Alarm Interface | 1 channel In/Out |
| Max. IR LEDs Length | 30 m |
| Micro SD Slot | Up to 128GB |
| Digital Noise Reduction | 3D DNR |

Reviews
There are no reviews yet.