The Dahua IPC-HDPW5241G-Z is a high-performance 2MP Pro AI IR Vari-focal Dome Network Camera, designed for capturing detailed video footage with advanced artificial intelligence capabilities. This versatile camera from Dahua’s renowned Pro Series offers superior image quality and a range of intelligent features for enhanced security monitoring in both indoor and outdoor environments.
Quick Spec
| Resolution | 2 Megapixels |
| Lens | 2.7-13.5mm Motorized |
| IR Distance | Up to 50m |
| Power Supply | DC12V, PoE (802.3af) |
| Weatherproof Rating | IP67 |
Product Features
- Professional AI functionality with deep learning algorithms
- High-efficacy H.265 compression reduces bandwidth and storage requirements
- Starlight Technology for enhanced low-light performance
- Smart detection features including tripwire, intrusion, and face detection
- Durable design with IK10 rating for vandal resistance
Product Applications
- Ideal for use in banks and financial institutions for monitoring transactions and activities
- Suitable for retail environments to enhance store security and customer safety
- Effective in public spaces such as airports and train stations for surveillance and crowd management
Supported Options
| Junction Box | PFB203W |
| Wall Mount | PFB204W |
| Pole Mount | PFA152-E |
Compare to Similar Items
| Model | Difference |
| IPC-HDBW4231F-AS | Lower resolution of 1080p, lacks AI features |
| IPC-HDW5231R-ZE | Fixed lens, no starlight technology |
| IPC-HDW2231R-ZS | No AI capabilities, shorter IR distance |
Get more information
Check ‘Dahua IPC-HDPW5241G-Z’ price and ‘IPC-HDPW5241G-Z datasheet,’ buy ‘Dahua IPC-HDPW5241G-Z Pro Series’ with best price and fast shipping. Free Live Chat are supported.
Dahua HDPW5241G-Z Specification
| Model | IPC-HFW5241E-Z12E |
| Brand | Dahua |
| Camera Type | IP Camera |
| Max Resolution | 2 MP (1920 x 1080) |
| Lens Type | Motorized Varifocal Lens |
| Lens Focal Length | 5.3 mm to 64 mm |
| Night Vision | Up to 200m (656ft) |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B/W |
| Protection Level | IP67 |
| Video Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Frame Rate | 30 fps @ 1080P |
| Operating Conditions | -40°C to +60°C (-40°F to +140°F) |
|
Camera |
|||||
|
Image Sensor |
1/2.8??2Megapixel progressive scan STARVIS? CMOS |
||||
|
Effective Pixels |
1920 (H) Ă— 1080 (V) |
||||
|
RAM/ROM |
512 MB/128 MB |
||||
|
Scanning System |
Progressive |
||||
|
Electronic Shutter Speed |
Auto/Manual, 1/3 s??/100000 s |
||||
|
Minimum Illumination |
0.002 Lux@F1.5 |
||||
|
IR Distance |
Distance up to 40 m (131 ft) |
||||
|
IR On/Off Control |
Auto/Manual |
||||
|
IR LEDs |
3 |
||||
|
Lens |
|||||
|
Lens Type |
Motorized vari-focal |
||||
|
Mount Type |
Board-in |
||||
|
Focal Length |
2.7 mm??3.5 mm |
||||
|
Max. Aperture |
F1.5 |
||||
|
Angle of View |
H: 109°??0°, V: 57°??7° |
||||
|
Aperture Type |
Auto |
||||
|
Close Focus Distance |
0.8 m (2.62 ft) |
||||
|
DORI Distance |
Lens |
Detect |
Observe |
Recognize |
Identify |
|
W |
44m(144ft) |
18m(59ft) |
9m(30ft) |
4m(13ft) |
|
|
T |
146m(479ft) |
58m(190ft) |
29m(95ft) |
15m(49ft) |
|
|
Pan/Tilt/Rotation |
|||||
|
Pan/Tilt/Rotation Range |
Pan: 0???55?; Tilt: 0???5?; Rotation: 0???55? |
||||
|
Artificial Intelligence |
|||||
|
Face Detection |
Support face image capture |
||||
|
Face Attributes |
Support 6 kinds of face attributes extraction: Age, Gender, Expression (Jolly, Surprise, Normal, Rage, Sad, Disgusted, Confused, Frightened), Glasses, Mouth Mask, Moustache & Beard |
||||
|
Perimeter Protection |
Tripwire, intrusion (Recognition of vehicle and people), fast moving, loitering detection, parking detection and people gathering |
||||
|
People Counting |
Support Line crossing/Region/Queueing people counting; Support 4 accesses independent detection, 4 areas independent detection |
||||
|
General Intelligence |
|||||
|
Event Trigger |
Motion detection, Video tampering , Scene changing, Network disconnection , IP address conflict, Illegal Access, Storage anomaly |
||||
|
General Intelligence |
Object Abandoned/Missing |
||||
|
Heat Map |
Yes |
||||
|
Video |
|||||
|
Compression |
H.265,H.264,H.264B,H.264H, MJPEG (sub stream) |
|
Smart Codec |
Yes |
|
Streaming Capability |
3 Streams |
|
Resolution |
1080P (1920 Ă— 1080)/1.3M (1280 Ă— 960)/720P (1280 Ă— 720)/D1 (704 Ă— 576/704 Ă— 480)/VGA (640 Ă— 480)/CIF (352 Ă— 288/352 Ă— 240) |
|
Frame Rate |
Main Stream: 1080P (1 fps??5/30 fps) |
|
Sub Stream: D1 (1 fps??5/30 fps) |
|
|
Third Stream: 1080P (1 fps?? fps) |
|
|
Bit Rate Control |
CBR/VBR |
|
Bit Rate |
H.264: 32 Kbps??192 Kbps H.265: 19 Kbps??424 Kbps |
|
Day/Night |
Auto(ICR)/Color/B/W |
|
BLC Mode |
BLC/HLC/WDR (120 dB) |
|
White Balance |
Auto/Natural/Street Lamp/Outdoor/Manual |
|
Gain Control |
Auto/Manual |
|
Noise Reduction |
3D DNR |
|
Motion Detection |
Off/On (4 Zone, Rectangle) |
|
Region of Interest |
Off/On (4 Zone) |
|
Electronic Image Stabilization (EIS) |
Yes |
|
Smart IR |
Yes |
|
Defog |
Yes |
|
Flip |
0°/90°/180°/270° |
|
Mirror |
Off/On |
|
Privacy Masking |
Off/On (4 Area, Rectangle) |
|
Audio |
|
|
Compression |
G.711a, G.711Mu, G.726, AAC, G.723 |
|
Network |
|
|
Ethernet |
RJ-45 (10/100 Base-T) |
|
Protocol |
IPv4;IPv6;HTTP;HTTPS;TCP;UDP;ARP;RTP;RTSP;RTCP;RTMP;SMTP;FTP;SFTP;DHCP;DNS;DDNS;QoS;UPnP;NTP;Multicast;ICMP;IGMP;NFS;PPPoE;802.1x;SNMP |
|
Interoperability |
ONVIF (Profile S/Profile G/Profile T), CGI, Milstone, Genetec, P2P |
|
Streaming Method |
Unicast/Multicast |
|
Max. User Access |
20 Users |
|
Edge Storage |
NAS;FTP;SFTP Micro SD card 256 GB |
|
Web Viewer |
IE (versions newer than IE8), Chrome, Firefox, Safari (versions newer than Safari 12) |
|
Management Software |
Smart PSS, DSS, DMSS |
|
Smart Phone |
iOS, Android |
|
Certifications |
|
|
Certifications |
CE-LVD: EN60950-1 CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B |
|
Interface |
|
|
Audio Interface |
1/1 channel In/Out |
|
RS485 |
N/A |
|
Alarm |
1 channel In: 5mA 5V DC 1 channel Out: 300mA 12V DC |
|
Electrical |
|
|
Power Supply |
DC 12V (±30%), PoE (802.3af) (Class 0) |
|
Power Consumption |
<10.6W |
|
Environmental |
|
|
Operating Conditions |
-30° C to +60° C (-22° F to +140° F)/Less than 95% RH |
|
Storage Conditions |
-30° C to +60° C (-22° F to +140° F) |
|
Construction |
|
|
Casing |
plastic |
|
Dimensions |
Φ180.5 mm × 131.4 mm (7.11??× 5.17?? |
|
Net Weight |
0.51 kg (1.12 lb) |
|
Gross Weight |
0.73 kg (1.61 lb) |

Reviews
There are no reviews yet.