The Dahua IPC-HDBW3541E-AS is a high-performance 5MP Lite AI IR Fixed Focal Dome Network Camera, designed to deliver exceptional video surveillance with advanced AI capabilities. This network camera ensures superior image quality, enhanced security functions, and flexibility for various monitoring needs. Ideal for both indoor and outdoor installations, the IPC-HDBW3541E-AS by Dahua is the perfect solution for reliable and intelligent security surveillance.
Quick Spec
| Resolution | 5MP |
| IR Distance | 30m |
| Lens Type | Fixed focal |
| Power Supply | PoE/12V DC |
| Weatherproof | IP67 |
Product Features
- 5MP Resolution provides crisp and clear images.
- AI-powered features for enhanced video analytics.
- Infrared LEDs for up to 30 meters night vision.
- IP67 weatherproof rating ensures durability in harsh conditions.
- Supports H.265 video compression for efficient storage usage.
Product Applications
- Retail stores looking to monitor customer flow and prevent theft.
- Parking lots requiring clear video capture in low-light conditions.
- Office buildings needing enhanced security with advanced AI features.
Supported Options
| Wall Mount | PFB203W |
| Ceiling Mount | PFA136 |
| Junction Box | PFA130-E |
Compare to Similar Items
| Model | Differences |
| IPC-HDBW2431E-S | 4MP resolution, less advanced AI features |
| IPC-HDBW5442E-ZE | Variable focal length lens, higher price |
| IPC-HFW4431E-SE | 4MP resolution, different form factor |
Get more information
For further details about the Dahua IPC-HDBW3541E-AS and its pricing, contact our team via Live Chat or at sales@router-switch.com. Check Dahua IPC-HDBW3541E-AS price and IPC-HDBW3541E-AS datasheet, buy Dahua IPC-HDBW3541E series at the best price with fast shipping. Free Live Chat support is available.
Dahua HDBW3541E-AS Specification
| Model | DS-PWA64-Kit-WB |
| Brand | Hikvision |
| Type | Alarm Panel |
| Panel Capacity | 64 Zones |
| Communication Type | Wi-Fi, Ethernet |
| Wireless Range | 800 meters (open area) |
| Power Supply | 12V DC |
| Backup Battery | Li-ion battery (4.2V, 3,000mAh) |
| Working Temperature | -10°C to 55°C |
| Dimensions | 155mm x 155mm x 35mm |
| Humidity | 10% to 90% (no condensing) |
| Alarm Technology | Two-way wireless technology |
| Supported Sensors | Motion Sensors, Door/Window Sensors |
| Mobile App | Hik-Connect |
|
Camera |
|||||
|
Image Sensor |
1/2.7??Megapixel progressive CMOS |
||||
|
Effective Pixels |
2592 (H) Ă—1944 (V) |
||||
|
ROM |
128 MB |
||||
|
RAM |
512 MB |
||||
|
Scanning System |
Progressive |
||||
|
Electronic Shutter Speed |
Auto/Manual 1/3 s??/100000 s |
||||
|
Min. Illumination |
0.005 Lux@F1.6 |
||||
|
IR Distance |
50 m (164.0 ft) |
||||
|
IR On/Off Control |
Auto/Manual |
||||
|
IR LEDs Number |
3 (IR LEDs) |
||||
|
Pan/Tilt/Rotation Range |
Horizontal: 0°??55°; vertical: 0°??5°; rotation: 0°??55° |
||||
|
Lens |
|||||
|
Lens Type |
Fixed focal |
||||
|
Mount Type |
M12 |
||||
|
Focal Length |
2.8 mm; 3.6 mm; 6 mm |
||||
|
Max. Aperture |
F1.6 |
||||
|
Field of View |
2.8 mm: Horizontal: 98°; vertical: 72°; diagonal: 130° 3.6 mm: Horizontal: 80°; vertical: 59° ; diagonal: 106° 6 mm: Horizontal: 50°; vertical: 36°; diagonal: 64° |
||||
|
Iris Type |
Fixed aperture |
||||
|
Close Focus Distance |
2.8 mm: 0.9 m (3.0 ft) |
||||
|
DORI Distance |
Lens |
Detect |
Observe |
Recognize |
Identify |
|
2.8mm |
56.0 m (183.7 ft) |
22.4 m (73.5 ft) |
11.2 m (36.8 ft) |
5.6 m (18.4 ft) |
|
|
3.6mm |
80.0 m (262.5 ft) |
32.0 m (105.0 ft) |
16.0 m (52.5 ft) |
8.0 m (26.3 ft) |
|
|
6mm |
120.0 m (393.7 ft) |
48.0 m (157.5 ft) |
24.0 m (78.7 ft) |
12.0 m (39.4ft) |
|
|
Professional, Intelligent |
|||||
|
Perimeter Protection |
Tripwire; intrusion (Recognition of human and vehicle) |
||||
|
Intelligent Search |
Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
||||
|
Video |
|||||
|
Video Compression |
H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG |
||||
|
Smart Codec |
Yes |
||||
|
Video Frame Rate |
Main stream (2592 Ă— 1944@1??0 fps) (2688 Ă— 1520@1??5/30 fps) sub stream (704 Ă— 576@1??5/30 fps) third stream (1280 Ă— 720@1??5/30 fps) |
||||
|
Stream Capability |
3 streams |
||||
|
Resolution |
5M (2592 Ă— 1944); 4M (2688 Ă— 1520); 3M (2304 Ă— 1296); 1080p (1920 Ă— 1080); 1.3M (1280 Ă— 960); 720p (1280 Ă— 720); D1 (704 Ă— 576/704 Ă— 480); VGA (640 Ă— 480); CIF (352 Ă— 288/352 Ă— 240) |
||||
|
Bit Rate Control |
CBR/VBR |
||||
|
Video Bit Rate |
H.264: 3 Kbps??192 Kbps |
||||
|
Day/Night |
Auto(ICR)/Color/B/W |
||||
|
BLC |
Yes |
||||
|
HLC |
Yes |
||||
|
WDR |
120 dB |
||||
|
White Balance |
Auto/natural/street lamp/outdoor/manual/regional custom |
||||
|
Gain Control |
Auto/Manual |
||||
|
Noise Reduction |
3D DNR |
||||
|
Motion Detection |
OFF/ON (4 areas, rectangular) |
||||
|
Region of Interest(RoI) |
Yes (4 areas) |
||||
|
Smart IR |
Yes |
||||
|
Image Rotation |
0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 1920 × 1080 resolution.) |
||||
|
Mirror |
Yes |
||||
|
Privacy Masking |
4 areas |
||||
|
Audio |
|||||
|
Audio Compression |
G.711a; G.711Mu; G726; AAC |
||||
|
Network |
|||||
|
Network |
RJ-45 (10/100 Base-T) |
||||
|
Protocol |
IPv4;IPv6;HTTP;HTTPS;TCP;UDP;ARP;RTP;RTSP;RTCP; |
||||
|
Interoperability |
ONVIF(Profile S/Profile G);CGI;P2P;Milestone;Genetec |
||||
|
Scene Self-adaptation |
Yes |
||||
|
User/Host |
20 (Total bandwidth: 64 M) |
||||
|
Edge Storage |
FTP; SFTP; Micro SD Card (support max. 256 G);Cloud; NAS |
||||
|
Browser |
IE: IE8, IE9, IE11 Chrome Firefox |
||||
|
Management Software |
Smart PSS, DSS, DMSS |
||||
|
Mobile Phone |
IOS; Android |
||||
|
Certification |
|||||
|
Certifications |
CE-LVD: EN60950-1 |
||||
|
Port |
|||||
|
Audio Input |
1-channel (RCA port) |
||||
|
Audio Output |
1-channel (RCA port) |
||||
|
Alarm Input |
1 channel in: 5mA 3V??V DC |
||||
|
Alarm Output |
1 channel out: 300mA 12V DC |
||||
|
Power |
|||||
|
Power Supply |
12V DC/PoE (802.3af) |
||||
|
Power Consumption |
<7.3W |
||||
|
Environment |
|||||
|
Operating Conditions |
-40°C to +60°C (-40°F to +140°F)/less than??5% |
||||
|
Strorage Conditions |
-40°C to +60°C (-40°F to +140°F) |
||||
|
Ingress Protection |
IP67; IK10 |
||||
|
Structure |
|||||
|
Casing |
Metal |
||||
|
Dimensions |
81 mm Ă— Φ109.9 mm (3.2″ Ă— Φ4.3″) |
||||
|
Net Weight |
378 g (0.8 lb) |
||||
|
Gross Weight |
523 g (1.2 lb) |

Reviews
There are no reviews yet.