The Hikvision DS-2CE78H8T-IT3F is a 5 MP Ultra Low Light Fixed Turret Camera designed to deliver high-quality surveillance even in very low light conditions. With advanced imaging technologies and a durable design, this camera ensures reliable performance and clear images irrespective of the environment.
Quick Spec
| Resolution | 5 MP |
| Lens Type | Fixed Lens |
| Infrared Range | Up to 40 meters |
| Power Supply | 12 VDC |
| Image Sensor | Progressive Scan CMOS |
Product Features
- 5 MP high resolution for crisp image quality
- Ultra low light performance for clear visibility
- EXIR 2.0 for advanced infrared technology and better night imaging
- IP67 weatherproof housing for outdoor use
- 3D DNR (Digital Noise Reduction) for better image clarity
Product Applications
- Outdoor perimeter surveillance in low-light conditions
- Retail store monitoring during night time
- Parking lot security for enhanced visibility
Supported Options
| Wall Mount | DS-1273ZJ-140 |
| Pole Mount | DS-1275ZJ |
| Junction Box | DS-1280ZJ-XS |
Compare to Similar Items
| Model | Differences |
| DS-2CE78H0T-IT3F | 2 MP resolution, lesser infrared range |
| DS-2CE76H8T-ITMF | Motorized focus and zoom |
| DS-2CE79U1T-IT3ZF | 8 MP resolution, higher infrared range |
Get more information
For further details, please contact us via Live Chat or email us at sales@router-switch.com. Check Hikvision DS-2CE78H8T-IT3F price and DS-2CE78H8T-IT3F datasheet, buy Hikvision DS-2CE78H8T-IT3F Turret Camera with best price and fast shipping. Free Live Chat support is available.
Hikvision DS-2CE78H8T-IT3F Specification
DS-2CE78H8T-IT3F Specifications |
|
| Brand | Hikvision |
| Model | DS-2CE78H8T-IT3F |
| Camera Type | Turret Camera |
| Image Sensor | 5 MP Progressive Scan CMOS |
| Signal System | PAL/NTSC |
| Resolution | 2560 1944 |
| Min. Illumination | 0.003 Lux at F1.2 |
| Lens | 2.8 mm, 3.6 mm, 6 mm Optional |
| Lens Mount | M12 |
| Angle of View | 85(2.8 mm), 70(3.6 mm), 45(6 mm) |
| Day & Night | IR Cut Filter with Auto Switch |
| IR Range | Up to 60 ft (20 m) |
| Video Frame Rate | 2560 1944 @20fps |
| Video Output | HD Analog Output |
| S/N Ratio | More than 62 dB |
| Operating Conditions | -40 C to 60 C (-40 F to 140 F) |
| Power Supply | 12 VDC 25% |
| Power Consumption | Max. 4 W |
| Weatherproof Rating | IP67 |
| Dimension | ?109.82 97.7 mm |
| Shutter Time | 1/25(1/30) s to 1/50,000 s |

Reviews
There are no reviews yet.