Introducing the Hikvision DS-2CE59U8T-AVPIT3, a high-quality 4K Ultra-Low Light VF Dome Camera designed to provide exceptional image clarity and performance in low-light conditions. Its advanced technology and robust build make it an ideal choice for various surveillance needs.
Quick Spec
| Resolution | 4K (3840 2160) |
| Image Sensor | 8 MP CMOS |
| Lens | 2.8 mm to 12 mm VF lens |
| IR Range | Up to 30m |
| Ingress Protection | IP67 |
Product Features
- 4K (8 MP) high resolution
- Ultra-low light technology for clear images in darkness
- Up to 30 meters IR distance for night surveillance
- Vari-Focal lens from 2.8 mm to 12 mm
- Weatherproof (IP67) for outdoor use
Product Applications
- City surveillance: Monitoring public spaces and streets for better security and safety.
- Commercial buildings: Enhanced security for office premises and parking lots.
- Industrial areas: Monitoring factory floors and warehouses for theft prevention.
Supported Options
| Wall Mount | DS-1273ZJ-135 |
| Ceiling Mount | DS-1280ZJ-DM21 |
| Junction Box | DS-1281ZJ-M |
Compare to Similar Items
| Model | Differences |
| DS-2CE56D1T-VPIR3 | 2 MP resolution, shorter IR range |
| DS-2CE16U1T-IT3F | Bullet design, fixed lens |
| DS-2CE12DFT-F | Full-Color technology, no vari-focal |
Get more information
For further information about the Hikvision DS-2CE59U8T-AVPIT3, contact us through Live Chat or at sales@router-switch.com. Check Hikvision DS-2CE59U8T-AVPIT3 price and DS-2CE59U8T-AVPIT3 datasheet, buy Hikvision DS-2CE59U8T-AVPIT3 with best price and fast shipping. Free Live Chat are supported.
Hikvision DS-2CE59U8T-AVPIT3 Specification
DS-2CE59U8T-AVPIT3 Specifications |
|
| Brand | Hikvision |
| Model | DS-2CE59U8T-AVPIT3 |
| Camera Type | Dome |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Image Sensor | 8.29 Megapixel CMOS |
| Minimum Illumination | 0.003 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Lens Type | Varifocal |
| Lens Size | 2.8-12mm |
| Day & Night | IR Cut Filter with Auto Switch |
| IR Range | Up to 60m |
| Video Standards | PAL/NTSC |
| Video Frame Rate | 4K @ 12.5 fps, 1080p @ 25 fps |
| Wide Dynamic Range | 120 dB |
| Digital Noise Reduction | 3D DNR |
| Smart Functions | WD/AGC/BLC |
| Power Supply | 12 VDC ��25% |
| Power Consumption | Max. 7W |
| Operating Conditions | -40��C to 60��C |
| Ingress Protection | IP67 |
| Dimensions | ?153.6 �� 133.9 mm |

Reviews
There are no reviews yet.