The Hikvision DS-2CE56D0T-IRM(C) is a robust 2 MP Fixed Turret Camera, designed to deliver clear and sharp images for various surveillance needs. Its advanced technology ensures reliable monitoring both day and night, making it an excellent choice for enhancing security measures in different environments.
Quick Spec
| Image Sensor | 2 MP CMOS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Lens | 2.8mm Fixed Lens |
| IR Range | Up to 20m |
| Weatherproof | IP66 |
Product Features
- High Definition 1080p Video Output
- True Day/Night Switching
- Smart Infrared (IR) Technology
- Weather-resistant Housing (IP66)
- Compact and Discreet Design
Product Applications
- Commercial Office Building Surveillance
- Residential Property Security
- Retail Store Monitoring
Supported Options
| Ceiling Mount | DS-1271ZJ-120 |
| Wall Mount | DS-1272ZJ-110-TRS |
| Junction Box | DS-1280ZJ-DM18 |
Compare to Similar Items
| Model | Key Differences |
| DS-2CE56H0T-IT3Z | 5 MP Resolution, Motorized Varifocal Lens |
| DS-2CE56D0T-VFIR3F | 2 MP, Vari-focal lens, 40m IR Range |
| DS-2CE56C0T-IRM | 1 MP Resolution, Similar Form Factor |
Get more information
For further information about Hikvision DS-2CE56D0T-IRM(C) and its pricing, contact us via Live Chat or email at sales@router-switch.com. Check ‘Hikvision DS-2CE56D0T-IRM(C) price’ and ‘DS-2CE56D0T-IRM(C) datasheet’, and buy ‘Hikvision DS-2CE56D0T-IRM(C) series’ with the best price and fast shipping. Free Live Chat support is available.
Hikvision DS-2CE56D0T-IRM(C) Specification
DS-2CE56D0T-IRM(C) Specifications |
|
| Brand | Hikvision |
| Model | DS-2CE56D0T-IRM(C) |
| Camera Type | Fixed Turret Camera |
| Resolution | 2 Megapixels |
| Image Sensor | 1/3″ CMOS |
| Lens | 2.8mm, 3.6mm optional |
| IR Range | Up to 20 meters |
| Signal System | PAL/NTSC |
| Min. Illumination | 0.01 Lux at F1.2 (AGC on), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/25s to 1/50,000s |
| Video Frame Rate | 1080p at 25fps/30fps |
| Day & Night | IR Cut Filter with Auto Switch |
| Noise Reduction | 2D DNR |
| Video Output | 1 HD Analog output |
| Operating Conditions | -40C to 60C, Humidity 90% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC15% |
| Power Consumption | Max. 4W |
| Ingress Protection | IP66 |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 89.6mm59.1mm |
| Video Signal HDTVI | Support |
| Mounting Options | Ceiling, Wall |

Reviews
There are no reviews yet.