The Hikvision DS-2CE56D0T-IRM is a professional-grade 2 MP Fixed Turret Camera designed to deliver superior image quality and reliability. Ideal for various surveillance environments, this camera combines advanced features with robust performance to ensure comprehensive security coverage. Trust Hikvision’s innovative technology to safeguard your premises.
Quick Spec
| Resolution | 2 MP |
| Lens | 2.8 mm Fixed |
| IR Range | Up to 20 meters |
| Video Output | HD-TVI, AHD, CVI, CVBS |
| Weatherproof Rating | IP67 |
Product Features
- High Definition Video Output
- True Day/Night Switch
- Smart IR for Enhanced Night Vision
- Switchable TVI/AHD/CVI/CVBS Video Output
- Durable Weatherproof Housing
Product Applications
- Outdoor monitoring in residential areas
- Surveillance in small to medium business premises
- Security coverage for parking lots and garages
Supported Options
| Wall Mount | DS-1273ZJ-135 |
| Junction Box | DS-1280ZJ-DM18 |
| Pole Mount | DS-1275ZJ-SUS |
Compare to Similar Items
| DS-2CE56D0T-IRMF | Includes microphone for audio recording |
| DS-2CE56D8T-IT3 | 4 MP resolution with higher image clarity |
| DS-2CE56D0T-VFIR3 | Vari-focal lens for adjustable field of view |
Get more information
For further information about the Hikvision DS-2CE56D0T-IRM and its pricing, please contact us via Live Chat or at sales@router-switch.com. Check Hikvision DS-2CE56D0T-IRM price and Hikvision DS-2CE56D0T-IRM datasheet, buy Hikvision DS-2CE56D0T-IRM Fixed Turret Camera with best price and fast shipping. Free Live Chat support is available.
Hikvision DS-2CE56D0T-IRM Specification
DS-2CE56D0T-IRM Specifications |
|
| Brand | Hikvision |
| Model | DS-2CE56D0T-IRM |
| Camera Type | Fixed Turret |
| Image Sensor | 2 MP CMOS |
| Resolution | 1920 (Horizontal) 1080 (Vertical) |
| Lens | 2.8 mm |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR on |
| Shutter Time | 1/25s to 1/50,000s |
| Video Frame Rate | 1080p@25fps/1080p@30fps |
| Signal System | PAL/NTSC |
| S/N Ratio | More than 62 dB |
| Video Output | 1 HD Analog Output |
| IR Range | Up to 20 meters |
| Power Supply | 12 VDC 15% |
| Power Consumption | Max. 4W |
| Operating Conditions | -40C to 60C (-40F to 140F), Humidity 90% or less (non-condensing) |
| Ingress Protection | IP66 |
| Material | Plastic |

Reviews
There are no reviews yet.