The Dahua IPC-HFW81230E-Z is a high-performance 12MP IR Bullet Network Camera, designed to deliver superior surveillance capabilities. This advanced camera provides excellent image quality and reliable functionality, making it an ideal solution for a variety of monitoring applications. With its robust construction and cutting-edge features, the Dahua IPC-HFW81230E-Z ensures seamless operation in diverse environments.
Quick Spec
| Resolution | 12 Megapixel |
| Lens Type | Motorized |
| IR Distance | Up to 100m |
| Compression | H.265 |
| Operating Temperature | -30°C ~ +60°C |
Product Features
- 12MP resolution for high-quality images
- Motorized lens for easy focus adjustments
- Enhanced IR illumination for nighttime surveillance up to 100 meters
- Efficient H.265 compression reduces storage and bandwidth requirements
- Wide operating temperature range for various environments
Product Applications
- Banking and financial institutions requiring high-definition video monitoring
- Large retail stores needing detailed surveillance for loss prevention
- City surveillance to monitor public areas with clarity and precision
Supported Options
| Wall Mount | PFA152-E |
| Pole Mount | PFA150 |
| Power Supply | PFM320D-015 |
Compare to Similar Items
| Model | Difference |
| Dahua IPC-HFW7230E-Z | 7MP resolution, shorter IR distance |
| Dahua IPC-HFW5431E-Z | 4MP resolution, smaller field of view |
| Dahua IPC-HFW1831E | 8MP resolution, fixed lens |
Get more information
For further information about the Dahua IPC-HFW81230E-Z, including pricing and the datasheet, please contact us via Live Chat or email us at sales@router-switch.com. Check Dahua IPC-HFW81230E-Z price and Dahua IPC-HFW81230E-Z datasheet, buy Dahua IPC-HFW81230E-Z with the best price and fast shipping. Free Live Chat support available.
Dahua HFW81230E-Z Specification
| Model | IPC-HFW5241E-Z12E |
| Brand | Dahua |
| Camera Type | IP Camera |
| Max Resolution | 2 MP (1920 x 1080) |
| Lens Type | Motorized Varifocal Lens |
| Lens Focal Length | 5.3 mm to 64 mm |
| Night Vision | Up to 200m (656ft) |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B/W |
| Protection Level | IP67 |
| Video Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Frame Rate | 30 fps @ 1080P |
| Operating Conditions | -40°C to +60°C (-40°F to +140°F) |
|
Camera |
|||||
|
Image Sensor |
1/1.7??12Megapixel progressive scan CMOS |
||||
|
Effective Pixels |
4000(H)x3000(V) |
||||
|
RAM/ROM |
1024MB/128MB |
||||
|
Scanning System |
Progressive |
||||
|
Electronic Shutter Speed |
Auto/Manual, 1/3~1/100000s |
||||
|
Minimum Illumination |
0.01Lux/F1.53(Color,1/3s,30IRE) 0.1Lux/F1.53(Color,1/30s,30IRE) 0Lux/F1.53(IR on) |
||||
|
S/N Ratio |
More than 50dB |
||||
|
IR Distance |
Distance up to 50m(164ft) |
||||
|
IR On/Off Control |
Auto/ Manual |
||||
|
IR LEDs |
4 |
||||
|
Lens |
|||||
|
Lens Type |
Motorized /Auto Iris(HALL) |
||||
|
Mount Type |
Board-in |
||||
|
Focal Length |
4.1~16.4mm motorized |
||||
|
Max. Aperture |
F1.53 |
||||
|
Angle of View |
H: 85°~35°, V:63°~26° |
||||
|
Optical Zoom |
4x |
||||
|
Focus Control |
Motorized |
||||
|
Close Focus Distance |
0.5m(1.64ft) |
||||
|
DORI Distance |
Lens |
Detect |
Observe |
Recognize |
Identify |
|
W |
115m(377ft) |
46m(151ft) |
23m(75ft) |
11m(36ft) |
|
|
T |
227m(909ft) |
111m(364ft) |
55m(180ft) |
28m(92ft) |
|
|
Pan/Tilt/Rotation |
|||||
|
Pan/Tilt/Rotation Range |
Pan:0?~360?; Tilt:0?~90?; Rotation:0?~360? |
||||
|
Intelligence |
|||||
|
IVS |
Tripwire, Intrusion, Object Abandoned/Missing |
||||
|
Advanced Intelligent Functions |
Face Detection, People Counting, Heat Map |
||||
|
Video |
|||||
|
Compression |
H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
||||
|
Streaming Capability |
3 Streams |
||||
|
Resolution |
12M(4000×3000)/ 4K(3840×2160)/ 6M(3072×2048)/ 5M(2560×1920)/ 3M(2048×1536)/ 3M(2304×1296)/ 1080P(1920Ă—1080)/ 1.3M(1280×960)/ 720P(1280×720)/ D1(704Ă—576/704×480) / VGA(640×480)/CIF(352Ă—288/342×240) |
||||
|
Frame Rate |
Main Stream: 12M(1~20fps)/ 4K(1~25/30fps) |
||||
|
Sub Stream: D1 (1 ~ 25/30fps) |
|||||
|
Third Stream: 1080P(1~25/30fps) |
|||||
|
Bit Rate Control |
CBR/VBR |
||||
|
Bit Rate |
H.264: 24~ 16384Kbps H.265: 14~ 9984Kbps |
||||
|
Day/Night |
Auto(ICR) / Color / B/W |
||||
|
BLC Mode |
BLC / HLC / DWDR/ SSA |
||||
|
White Balance |
Auto/Natural/Street Lamp/Outdoor/Manual |
||||
|
Gain Control |
Auto/Manual |
||||
|
Noise Reduction |
3D DNR |
||||
|
Motion Detetion |
Off / On (4 Zone, Rectangle) |
||||
|
Region of Interest |
Off / On (4 Zone) |
||||
|
Electronic Image Stabilization (EIS) |
Support |
||||
|
Smart IR |
Support |
||||
|
Defog |
Support |
||||
|
Digital Zoom |
16x |
||||
|
Flip |
0°/90°/180°/270° |
||||
|
Mirror |
Off / On |
||||
|
Privacy Masking |
Off / On (4 Area, Rectangle) |
||||
|
Audio |
|||||
|
Compression |
G.711a/G.711Mu/AAC/ G.726 |
||||
|
Network |
|||||
|
Ethernet |
RJ-45 (100/1000Base-T) |
||||
|
Protocol |
HTTP;HTTPs;TCP;ARP;RTSP;RTP;UDP;SMTP;FTP; DHCP;DNS;DDNS;PPPOE;IPv4/v6;QoS;UPnP;NTP; Bonjour;802.1x;Multicast;ICMP;IGMP;SNMP |
||||
|
Interoperability |
ONVIF, PSIA, CGI |
||||
|
Streaming Method |
Unicast / Multicast |
||||
|
Max. User Access |
10 Users/20 Users |
||||
|
Edge Storage |
NAS Local PC for instant recording Mirco SD card 128GB |
||||
|
Web Viewer |
IE, Chrome, Firefox, Safari |
||||
|
Management Software |
Smart PSS, DSS, Easy4ip |
||||
|
Smart Phone |
IOS, Android |
||||
|
Certifications |
|||||
|
Certifications |
CE (EN 60950:2000) UL:UL60950-1 FCC: FCC Part 15 Subpart B |
||||
|
Interface |
|||||
|
Video Interface |
1 Port(For adjustment only) |
||||
|
Audio Interface |
1/1 channel In/Out |
||||
|
RS485 |
N/A |
||||
|
Alarm |
2 channel In: 5mA 5VDC 1 channel Out: 1A 30VDC / 0.5A 50VAC |
||||
|
Electrical |
|||||
|
Power Supply |
DC12V, PoE+(802.3at)(Class 4) |
||||
|
Power Consumption |
<13W |
||||
|
Environmental |
|||||
|
Operating Conditions |
-40° C ~ +60° C (-40° F ~ +140° F) / Less than 95% RH |
||||
|
Strorage Conditions |
-40° C ~ +60° C (-40° F ~ +140° F) / Less than 95% RH |
||||
|
Ingress Protection |
IP67 |
||||
|
Vandal Resistance |
IK10 |
||||
|
Construction |
|||||
|
Casing |
Metal |
||||
|
Dimensions |
273.2mmĂ—95.0mmĂ—96.4mm (10.76??/span>Ă—3.74??/span>Ă—3.79??/span>) |
||||
|
Net Weight |
1.12Kg (2.47lb) |
||||
|
Gross Weight |
1.52Kg (3.35lb) |

Reviews
There are no reviews yet.