The Dahua IPC-HFW4431S is a 4MP WDR IR Mini Bullet Network Camera designed for high-quality surveillance. It offers excellent features such as wide dynamic range, infrared night vision, and a compact design, making it perfect for various security monitoring scenarios. This camera is ideal for users who require reliable performance and straightforward installation.
Quick Spec
| Resolution | 4 Megapixels |
| Lens | 3.6mm fixed lens |
| WDR | 120dB |
| IR Distance | Up to 30 meters |
| Power Supply | DC12V, PoE (802.3af) |
Product Features
- 4 Megapixel high-resolution imaging
- Wide Dynamic Range (WDR) of 120dB
- Infrared night vision up to 30 meters
- Compact and weather-resistant design
- Power over Ethernet (PoE) support
Product Applications
- Retail store surveillance for theft prevention and customer monitoring
- Office building surveillance for security and employee safety
- Parking lot monitoring for vehicle and human activity tracking
Supported Options
| Junction Box | PFA139 |
| Wall Mount | PFA152-E |
| Pole Mount | PFA150 |
Compare to Similar Items
| IPC-HFW4431S | 4MP, 120dB WDR, IR 30m, PoE |
| IPC-HFW2431S | 4MP, 105dB WDR, IR 20m, PoE |
| IPC-HFW4433S | 4MP, 120dB WDR, IR 40m, PoE |
| IPC-HFW5231E-Z | 2MP, 120dB WDR, IR 50m, Motorized lens |
Get more information
Check Dahua IPC-HFW4431S price and IPC-HFW4431S datasheet, buy Dahua IPC-HFW4431S Mini Bullet Network Camera with best price and fast shipping. Free Live Chat are supported. For further information about the product and its price, please contact us through Live Chat or sales@router-switch.com.
Dahua HFW4431S Specification
| Model | IPC-HFW5241E-Z12E |
| Brand | Dahua |
| Camera Type | IP Camera |
| Max Resolution | 2 MP (1920 x 1080) |
| Lens Type | Motorized Varifocal Lens |
| Lens Focal Length | 5.3 mm to 64 mm |
| Night Vision | Up to 200m (656ft) |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B/W |
| Protection Level | IP67 |
| Video Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Frame Rate | 30 fps @ 1080P |
| Operating Conditions | -40°C to +60°C (-40°F to +140°F) |
| IPC-HFW5241E-Z12E | IPC-HFW5241E-Z12E |
|
BLC Mode |
BLC / HLC / WDR(120dB) |
|
White Balance |
Auto/Natural/Street Lamp/Outdoor/Manual |
|
Gain Control |
Auto/Manual |
|
Noise Reduction |
3D DNR |
|
Motion Detetion |
Off / On (4 Zone, Rectangle) |
|
Region of Interest |
Off / On (4 Zone) |
|
Electronic Image Stabilization (EIS) |
N/A |
|
Smart IR |
Support |
|
Defog |
N/A |
|
Digital Zoom |
16x |
|
Flip |
0°/90°/180°/270° |
|
Mirror |
Off / On |
|
Privacy Masking |
Off / On (4 Area, Rectangle) |
|
Audio |
|
|
Compression |
N/A |
|
Network |
|
|
Ethernet |
RJ-45 (10/100Base-T) |
|
Protocol |
HTTP; HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; QoS; UPnP;NTP; Bonjour; 802.1x; Multicast; ICMP; IGMP; SNMP |
|
Interoperability |
ONVIF, PSIA, CGI |
|
Streaming Method |
Unicast / Multicast |
|
Max. User Access |
10 Users / 20 Users |
|
Edge Storage |
NAS Local PC for instant recording |
|
Web Viewer |
IE, Chrome, Firefox, Safari |
|
Management Software |
Smart PSS, DSS, Easy4ip |
|
Smart Phone |
IOS, Android |
|
Certifications |
|
|
Certifications |
CE (EN 60950:2000) UL:UL60950-1 FCC: FCC Part 15 Subpart B |
|
Interface |
|
|
Video Interface |
N/A |
|
Audio Interface |
N/A |
|
RS485 |
N/A |
|
Alarm |
N/A |
|
Electrical |
|
|
Power Supply |
DC12V, PoE (802.3af)(Class 0) |
|
Power Consumption |
<6W |
|
Environmental |
|
|
Operating Conditions |
-30° C ~ +60° C (-22° F ~ +140° F) / Less than 95% RH |
|
Strorage Conditions |
-30° C ~ +60° C (-22° F ~ +140° F) / Less than 95% RH |
|
Ingress Protection |
IP67 |
|
Vandal Resistance |
N/A |
|
Construction |
|
|
Casing |
Metal |
|
Dimensions |
161.9mmĂ—69.8mmĂ—69.8mm (6.37??/span>Ă—2.75??/span>Ă—2.75??/span>) |
|
Net Weight |
0.38Kg (0.84lb) |
|
Gross Weight |
0.44Kg (0.97lb) |

Reviews
There are no reviews yet.