The Dahua IPC-HDW3541TM-AS is a 5MP Lite AI IR Fixed Focal Eyeball Network Camera designed to deliver high-quality surveillance with advanced artificial intelligence capabilities. This compact camera features exceptional image clarity and night vision, making it ideal for various security applications. Its intelligent detection functionalities and robust build ensure reliable performance in diverse environments.
Quick Spec
| Brand | Dahua |
| Model | IPC-HDW3541TM-AS |
| Resolution | 5MP |
| Lens Type | Fixed focal |
| IR Distance | Up to 30m |
Product Features
- 5MP high-resolution imaging for clear and detailed surveillance
- IR night vision capabilities up to 30 meters
- Advanced AI-powered intelligent detection
- Durable IP67 weatherproof and IK10 vandal-resistant housing
- Built-in microphone for real-time audio monitoring
Product Applications
- Retail shops for monitoring customer activities and preventing theft
- Office buildings to enhance security during and after working hours
- Public spaces such as parks or campuses for comprehensive area surveillance
Supported Options
| Mount Adapter | PFA130-E |
| Junction Box | PFA138 |
| Conduit Box | PFA134 |
Compare to Similar Items
| Model | IPC-HDW3541TM-AS | IPC-HDW2431TM-AS-S2 | IPC-HDW3441TM-AS |
| Resolution | 5MP | 4MP | 4MP |
| AI Features | Enhanced AI | Basic AI | Enhanced AI |
| IR Distance | 30m | 30m | 50m |
| Weatherproof | IP67 | IP67 | IP67 |
| Audio | Built-in Mic | Built-in Mic | Built-in Mic |
Get more information
For further information about the Dahua IPC-HDW3541TM-AS and its price, please contact us via Live Chat or at sales@router-switch.com. Check ‘Dahua IPC-HDW3541TM-AS’ price and ‘IPC-HDW3541TM-AS datasheet’, buy ‘Dahua IPC-HDW3541TM-AS Camera’ with the best price and fast shipping. Free Live Chat is supported.
Dahua HDW3541TM-AS Specification
| Model | DS-PWA64-Kit-WB |
| Brand | Hikvision |
| Type | Alarm Panel |
| Panel Capacity | 64 Zones |
| Communication Type | Wi-Fi, Ethernet |
| Wireless Range | 800 meters (open area) |
| Power Supply | 12V DC |
| Backup Battery | Li-ion battery (4.2V, 3,000mAh) |
| Working Temperature | -10°C to 55°C |
| Dimensions | 155mm x 155mm x 35mm |
| Humidity | 10% to 90% (no condensing) |
| Alarm Technology | Two-way wireless technology |
| Supported Sensors | Motion Sensors, Door/Window Sensors |
| Mobile App | Hik-Connect |
|
Camera |
|||||
|
Image Sensor |
1/2.7??Megapixel progressive CMOS |
||||
|
Effective Pixels |
2592 (H) Ă—1944 (V) |
||||
|
ROM |
128 MB |
||||
|
RAM |
512 MB |
||||
|
Scanning System |
Progressive |
||||
|
Electronic Shutter Speed |
Auto/Manual 1/3 s??/100000 s |
||||
|
Min. Illumination |
0.005 Lux@F1.6 |
||||
|
IR Distance |
50 m (164.0 ft) |
||||
|
IR On/Off Control |
Auto/Manual |
||||
|
IR LEDs Number |
2 (IR LEDs) |
||||
|
Pan/Tilt/Rotation Range |
Horizontal: 0°??60°; vertical: 0°??8°; rotation: 0°??60° |
||||
|
Lens |
|||||
|
Lens Type |
Fixed focal |
||||
|
Mount Type |
M12 |
||||
|
Focal Length |
2.8 mm; 3.6 mm; 6 mm |
||||
|
Max. Aperture |
F1.6 |
||||
|
Field of View |
2.8 mm: Horizontal:98°; vertical: 72°; diagonal: 130° |
||||
|
Iris Type |
Fixed aperture |
||||
|
Close Focus Distance |
2.8 mm: 0.9 m (3.0 ft) |
||||
|
DORI Distance |
Lens |
Detect |
Observe |
Recognize |
Identify |
|
2.8mm |
56.0 m (183.7 ft) |
22.4 m (73.5 ft) |
11.2 m (36.8 ft) |
5.6 m (18.4 ft) |
|
|
3.6mm |
80.0 m (262.5 ft) |
32.0 m (105.0 ft) |
16.0 m (52.5 ft) |
8.0 m (26.3 ft) |
|
|
6mm |
120.0 m (393.7 ft) |
48.0 m (157.5 ft) |
24.0 m (78.7 ft) |
12.0 m (39.4ft) |
|
|
Professional, Intelligent |
|||||
|
Perimeter Protection |
Tripwire; intrusion (Recognition of human and vehicle) |
||||
|
Intelligent Search |
Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
||||
|
Video |
|||||
|
Video Compression |
H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG |
||||
|
Smart Codec |
Yes |
||||
|
Video Frame Rate |
Main stream (2592 Ă— 1944@1??0 fps) (2688 Ă— 1520@1??5/30 fps) sub stream (704 Ă— 576@1??5/30 fps) third stream (1280 Ă— 720@1??5/30 fps) |
||||
|
Stream Capability |
3 streams |
||||
|
Resolution |
5M (2592 Ă— 1944); 4M (2688 Ă— 1520); 3M (2304 Ă— 1296); 1080p (1920 Ă— 1080); 1.3M (1280 Ă— 960); 720p (1280 Ă— 720); D1 (704 Ă— 576/704 Ă— 480); VGA (640 Ă— 480); CIF (352 Ă— 288/352 Ă— 240) |
||||
|
Bit Rate Control |
CBR/VBR |
||||
|
Video Bit Rate |
H.264: 3 Kbps??192 Kbps |
||||
|
Day/Night |
Auto(ICR)/Color/B/W |
||||
|
BLC |
Yes |
||||
|
HLC |
Yes |
||||
|
WDR |
120 dB |
||||
|
White Balance |
Auto/natural/street lamp/outdoor/manual/regional custom |
||||
|
Gain Control |
Auto/Manual |
||||
|
Noise Reduction |
3D DNR |
||||
|
Motion Detection |
OFF/ON (4 areas, rectangular) |
||||
|
Region of Interest(RoI) |
Yes (4 areas) |
||||
|
Smart IR |
Yes |
||||
|
Image Rotation |
0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 1920 × 1080 resolution.) |
||||
|
Mirror |
Yes |
||||
|
Privacy Masking |
4 areas |
||||
|
Audio |
|||||
|
Built-in MIC |
Yes |
||||
|
Audio Compression |
G.711a; G.711Mu; G726; AAC |
||||
|
Network |
|||||
|
Network |
RJ-45 (10/100 Base-T) |
||||
|
Protocol |
IPv4;IPv6;HTTP;HTTPS;TCP;UDP;ARP;RTP;RTSP;RTCP; |
||||
|
Interoperability |
ONVIF(Profile S/Profile G);CGI;P2P;Milestone;Genetec |
||||
|
Scene Self-adaptation |
Yes |
||||
|
User/Host |
20 (Total bandwidth: 64M) |
||||
|
Edge Storage |
FTP; SFTP; Micro SD Card (support max. 256 G); Cloud; NAS |
||||
|
Browser |
IE: IE8, IE9, IE11 Chrome Firefox |
||||
|
Management Software |
Smart PSS, DSS, DMSS |
||||
|
Mobile Phone |
IOS; Android |
||||
|
Certification |
|||||
|
Certifications |
CE-LVD: EN60950-1 |
||||
|
Power |
|||||
|
Power Supply |
12V DC/PoE (802.3af) |
||||
|
Power Consumption |
<8.1W |
||||
|
Environment |
|||||
|
Operating Conditions |
-40°C to +60°C (-40°F to +140°F)/less than??5% |
||||
|
Strorage Conditions |
-40°C to +60°C (-40°F to +140°F) |
||||
|
Ingress Protection |
IP67 |
||||
|
Structure |
|||||
|
Casing |
Metal |
||||
|
Dimensions |
99.1 mm Ă— Φ121.9 mm (3.9″ Ă— Φ4.8″) |
||||
|
Net Weight |
480 g (1.05 lb) |
||||
|
Gross Weight |
660 g (1.45 lb) |

Reviews
There are no reviews yet.