The Dahua IPC-HDB4431G-AS is a premium 4MP HD Recessed Mount Dome Network Camera designed for providing superior quality surveillance. With its sleek design, it fits seamlessly into various environments, ensuring robust security combined with aesthetic appeal. This network camera offers high-resolution video, reliable performance, and is perfect for both indoor and outdoor applications.
Quick Spec
| Resolution | 4 Megapixels |
| Mount Type | Recessed Mount |
| Lens Type | Fixed Lens |
| IR Distance | Up to 30 meters |
| Protection Level | IP67, IK10 |
Product Features
- 4MP high-definition video resolution.
- Integrated IR LEDs for clear night vision up to 30 meters.
- IP67 and IK10 ratings for water and vandal resistance.
- Wide Dynamic Range (WDR) for balanced exposure.
- Built-in microphone for audio recording.
Product Applications
- Retail stores for monitoring customers and staff behavior.
- Office environments to enhance security and monitor sensitive areas.
- Residential properties for round-the-clock surveillance of entrance points.
Supported Options
| Wall Mount | Dahua PFB203W |
| Ceiling Mount | Dahua PFB204W |
| Junction Box | Dahua PFA137 |
Compare to Similar Items
| Model | Difference |
| Dahua IPC-HDB4431G-AS-4MP | Fixed Lens, 4MP Resolution, Recessed Mount |
| Dahua IPC-HDB5231R-ASE | Vari-focal Lens, 2MP Resolution, Surface Mount |
| Dahua IPC-HFW4431R-Z | 4MP Resolution, Bullet Design, Motorized Lens |
Get more information
Check Dahua IPC-HDB4431G-AS price and IPC-HDB4431G-AS datasheet, buy Dahua IPC-HDB4431G-AS Dome Camera with best price and fast shipping. Free Live Chat are supported. Contact us through Live Chat or email us at sales@router-switch.com for further information about the product and its price.
Dahua HDB4431G-AS Specification
| Model | IPC-HFW5241E-Z12E |
| Brand | Dahua |
| Camera Type | IP Camera |
| Max Resolution | 2 MP (1920 x 1080) |
| Lens Type | Motorized Varifocal Lens |
| Lens Focal Length | 5.3 mm to 64 mm |
| Night Vision | Up to 200m (656ft) |
| Day/Night | Auto (ICR) / Color / B/W |
| Protection Level | IP67 |
| Video Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Frame Rate | 30 fps @ 1080P |
| Operating Conditions | -40°C to +60°C (-40°F to +140°F) |
| IPC-HFW5241E-Z12E | IPC-HFW5241E-Z12E |
|
White Balance |
Auto/Natural/Street Lamp/Outdoor/Manual |
|
Gain Control |
Auto/Manual |
|
Noise Reduction |
3D DNR |
|
Motion Detetion |
Off / On (4 Zone, Rectangle) |
|
Region of Interest |
Off / On (4 Zone) |
|
Electronic Image Stabilization (EIS) |
N/A |
|
Smart IR |
N/A |
|
Defog |
N/A |
|
Digital Zoom |
16x |
|
Flip |
0°/90°/180°/270° |
|
Mirror |
Off / On |
|
Privacy Masking |
Off / On (4 Area, Rectangle) |
|
Audio |
|
|
Compression |
G.711a/ G.711Mu/ AAC/ G.726 |
|
Network |
|
|
Ethernet |
RJ-45 (10/100Base-T) |
|
Protocol |
HTTP; HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; QoS; UPnP;NTP; Bonjour; 802.1x; Multicast; ICMP; IGMP; SNMP |
|
Interoperability |
ONVIF, PSIA, CGI |
|
Streaming Method |
Unicast / Multicast |
|
Max. User Access |
20 Users |
|
Edge Storage |
NAS Local PC for instant recording Mirco SD card 128GB |
|
Web Viewer |
IE, Chrome, Firefox, Safari |
|
Management Software |
Smart PSS, DSS, Easy4ip |
|
Smart Phone |
IOS, Android |
|
Certifications |
|
|
Certifications |
CE (EN 60950:2000) FCC: FCC Part 15 Subpart B |
|
Interface |
|
|
Video Interface |
N/A |
|
Audio Interface |
Built-in Mic |
|
RS485 |
N/A |
|
Alarm |
N/A |
|
Electrical |
|
|
Power Supply |
DC12V, PoE (802.3af)(Class 0) |
|
Power Consumption |
<3.5W |
|
Environmental |
|
|
Operating Conditions |
-10° C ~ +45° C (14° F ~ +113° F) / Less than 95% RH |
|
Strorage Conditions |
-10° C ~ +45° C (14° F ~ +113° F) / Less than 95% RH |
|
Ingress Protection |
N/A |
|
Vandal Resistance |
IK08 |
|
Construction |
|
|
Casing |
Plastic |
|
Dimensions |
Φ93mm×116.5mm (3.65??/span>×4.58??/span>) |
|
Net Weight |
0.225Kg (0.50lb) |
|
Gross Weight |
0.37Kg (0.82lb) |

Reviews
There are no reviews yet.