The Dahua IPC-HFW3541E-AS is a superior 5MP Lite AI IR Fixed focal Bullet Network Camera designed to deliver high-quality surveillance performance. With advanced AI capabilities, robust IR illumination, and a durable build, this camera excels in various monitoring environments. Ideal for enhancing security measures, the Dahua IPC-HFW3541E-AS provides clear and reliable footage in any lighting condition.
Quick Spec
| Resolution | 5 Megapixels |
| Lens | Fixed focal |
| IR Range | Up to 50 meters |
| AI Technology | Yes |
| Power Supply | 12V DC/PoE |
Product Features
- 5MP high-resolution imaging for clear detail
- Advanced AI capabilities for enhanced detection accuracy
- IR illumination up to 50 meters for night vision
- Weatherproof and durable construction (IP67 rated)
- Supports H.265+ compression for efficient storage
Product Applications
- Commercial property surveillance with AI-enhanced anomaly detection
- Outdoor perimeter monitoring with robust IR night vision
- Public space security, benefitting from high-resolution footage
Supported Options
| Junction Box | PFB204W |
| Wall Mount | PFA152-E |
| Pole Mount | PFA150 |
Compare to Similar Items
| Model | Differences |
| Dahua IPC-HFW2431T-AS-S2 | 2MP resolution, shorter IR range (30m), no AI |
| Dahua IPC-HFW5442E-ZE | 4MP resolution, motorized lens, longer IR range (80m) |
| Dahua IPC-HDW4631C-A | 6MP resolution, Dome camera form factor |
Get more information
Check Dahua IPC-HFW3541E-AS price and IPC-HFW3541E-AS datasheet, buy Dahua IPC HFW3541E-AS Camera series with best price and fast shipping. Free Live Chat is supported. For further information about the product and its price, please contact us through Live Chat or sales@router-switch.com.
Dahua HFW3541E-AS Specification
| Model | DS-PWA64-Kit-WB |
| Brand | Hikvision |
| Type | Alarm Panel |
| Panel Capacity | 64 Zones |
| Communication Type | Wi-Fi, Ethernet |
| Wireless Range | 800 meters (open area) |
| Power Supply | 12V DC |
| Backup Battery | Li-ion battery (4.2V, 3,000mAh) |
| Working Temperature | -10°C to 55°C |
| Dimensions | 155mm x 155mm x 35mm |
| Humidity | 10% to 90% (no condensing) |
| Alarm Technology | Two-way wireless technology |
| Supported Sensors | Motion Sensors, Door/Window Sensors |
| Mobile App | Hik-Connect |
|
Camera |
|||||
|
Image Sensor |
1/2.7??Megapixel progressive CMOS |
||||
|
Effective Pixels |
2592 (H) Ă—1944 (V) |
||||
|
ROM |
128 MB |
||||
|
RAM |
512 MB |
||||
|
Scanning System |
Progressive |
||||
|
Electronic Shutter Speed |
Auto/Manual 1/3 s??/100000 s |
||||
|
Min. Illumination |
0.005 Lux@F1.6 |
||||
|
IR Distance |
50 m (164.0 ft) |
||||
|
IR On/Off Control |
Auto/Manual |
||||
|
IR LEDs Number |
1 (IR LED) |
||||
|
Pan/Tilt/Rotation Range |
Horizontal: 0°??60°; vertical: 0°??0°; rotation: 0°??60° |
||||
|
Lens |
|||||
|
Lens Type |
Fixed focal |
||||
|
Mount Type |
M12 |
||||
|
Focal Length |
2.8 mm; 3.6 mm; 6 mm |
||||
|
Max. Aperture |
F1.6 |
||||
|
Field of View |
2.8 mm: Horizontal: 98°; vertical: 72°; diagonal: 130° 3.6 mm: Horizontal: 80°; vertical: 59° ; diagonal: 106° 6 mm: Horizontal: 50°; vertical: 36°; diagonal: 64° |
||||
|
Iris Type |
Fixed aperture |
||||
|
Close Focus Distance |
2.8 mm: 0.9 m (3.0 ft) |
||||
|
DORI Distance |
Lens |
Detect |
Observe |
Recognize |
Identify |
|
2.8mm |
56.0 m (183.7 ft) |
22.4 m (73.5 ft) |
11.2 m (36.8 ft) |
5.6 m (18.4 ft) |
|
|
3.6mm |
80.0 m (262.5 ft) |
32.0 m (105.0 ft) |
16.0 m (52.5 ft) |
8.0 m (26.3 ft) |
|
|
6mm |
120.0 m (393.7 ft) |
48.0 m (157.5 ft) |
24.0 m (78.7 ft) |
12.0 m (39.4ft) |
|
|
Professional, Intelligent |
|||||
|
Perimeter Protection |
Tripwire; intrusion (Recognition of human and vehicle) |
||||
|
Intelligent Search |
Work together with Smart NVR to perform refine intelligent search, event extraction and merging to event videos |
||||
|
Video |
|||||
|
Video Compression |
H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG |
||||
|
Smart Codec |
Yes |
||||
|
Video Frame Rate |
Main stream (2592 Ă— 1944@1??0 fps) (2688 Ă— 1520@1??5/30 fps) sub stream(704 Ă— 576@1??5 fps/704 Ă— 480@1??0 fps) third stream(1280 Ă— 720@1??5/30 fps) |
||||
|
Stream Capability |
3 streams |
||||
|
Resolution |
5M (2592 Ă— 1944); 4M (2688 Ă— 1520); 3M (2304 Ă— 1296); 1080p (1920 Ă— 1080); 1.3M (1280 Ă— 960); 720p (1280 Ă— 720); D1 (704 Ă— 576/704 Ă— 480); VGA (640 Ă— 480); CIF (352 Ă— 288/352 Ă— 240) |
||||
|
Bit Rate Control |
CBR/VBR |
||||
|
Video Bit Rate |
H.264: 3 Kbps??192 Kbps |
||||
|
Day/Night |
Auto(ICR)/Color/B/W |
||||
|
BLC |
Yes |
||||
|
HLC |
Yes |
||||
|
WDR |
120 dB |
||||
|
White Balance |
Auto/natural/street lamp/outdoor/manual/regional custom |
||||
|
Gain Control |
Auto/Manual |
||||
|
Noise Reduction |
3D DNR |
||||
|
Motion Detection |
OFF/ON (4 areas, rectangular) |
||||
|
Region of Interest(RoI) |
Yes (4 areas) |
||||
|
Smart IR |
Yes |
||||
|
Image Rotation |
0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 1920 × 1080 resolution.) |
||||
|
Mirror |
Yes |
||||
|
Privacy Masking |
4 areas |
||||
|
Audio |
|||||
|
Built-in MIC |
Yes |
||||
|
Audio Compression |
G.711a; G.711Mu; G726; AAC |
||||
|
Network |
|||||
|
Network |
RJ-45 (10/100 Base-T) |
||||
|
Protocol |
IPv4;IPv6;HTTP;HTTPS;TCP;UDP;ARP;RTP;RTSP;RTCP; |
||||
|
Interoperability |
ONVIF(Profile S/Profile G);CGI;P2P;Milestone;Genetec |
||||
|
Scene Self-adaptation |
Yes |
||||
|
User/Host |
20 (Total bandwidth: 64 M) |
||||
|
Edge Storage |
FTP; SFTP; Micro SD Card (support max. 256 G);Cloud; NAS |
||||
|
Browser |
IE: IE8, IE9, IE11 Chrome Firefox |
||||
|
Management Software |
Smart PSS, DSS, DMSS |
||||
|
Mobile Phone |
IOS; Android |
||||
|
Certification |
|||||
|
Certifications |
CE-LVD: EN60950-1 |
||||
|
Port |
|||||
|
Audio Input |
1-channel (RCA port) |
||||
|
Audio Output |
1-channel (RCA port) |
||||
|
Alarm Input |
1 channel in: 5mA 3V??V DC |
||||
|
Alarm Output |
1 channel out: 300mA 12V DC |
||||
|
Power |
|||||
|
Power Supply |
12V DC/PoE (802.3af) |
||||
|
Power Consumption |
< 5.4W |
||||
|
Environment |
|||||
|
Operating Conditions |
-40°C to +60°C (-40°F to +140°F)/less than??5% |
||||
|
Strorage Conditions |
-40°C to +60°C (-40°F to +140°F) |
||||
|
Ingress Protection |
IP67 |
||||
|
Structure |
|||||
|
Casing |
Metal |
||||
|
Dimensions |
192.7 mm Ă— 70.5 mm Ă— 66.4 mm (632.2″ Ă— 231.3″ Ă— 217.8″) (L Ă— W Ă— H) |
||||
|
Net Weight |
590 g (1.3lb) |
||||
|
Gross Weight |
780 g (1.7lb) |

Reviews
There are no reviews yet.